1 lutego: Dzień "Zmień hasło" Ciągle nowe hasła? Lepiej zmienić strategię

1 lutego: Dzień "Zmień hasło" Ciągle nowe hasła? Lepiej zmienić strategię

1 lutego to dzień "Zmień hasło" - chociaż zwykła zmiana hasła jest z zasady uważana za przestarzałą. Ale dzień może być okazją do przemyślenia strategii haseł.

Pierwsze kroki z menedżerem haseł Keepass

Same okresowe zmiany hasła nie prowadzą automatycznie do większego bezpieczeństwa. Zamiast ciągle wymyślać nowe hasła, powinieneś przynajmniej używać innego, bezpiecznego hasła dla każdej ważnej usługi online. Specjalistyczny magazyn „c't” doradza to.

Menedżerowie haseł mogą być bardzo pomocni w tworzeniu i utrzymywaniu tych haseł. Zgodnie z c't zalecane są np. Enpass, Keepass, Password Depot lub SafeInCloud, które mogą być używane i synchronizowane na różnych urządzeniach i platformach.

Typowe wiadomości phishingowe i jak je wykryć

Zmiana hasła może przytłoczyć użytkowników

Hasła są w większości irytujące z punktu widzenia użytkownika. Przymus regularnego pamiętania nowych, skomplikowanych i długich ciągów znaków niesie zatem ryzyko, że przytłoczony użytkownik przypisze hasła łatwe do zapamiętania, tj. hasła niezabezpieczone. Albo używa wszędzie tego samego hasła, ostrzegają eksperci. W sytuacji awaryjnej atakujący muszą jedynie skutecznie włamać się do jednej usługi, aby uzyskać nieograniczony dostęp do wszystkich innych kont internetowych użytkownika.

Eksperci zalecają uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Jeśli chcesz zarządzać swoimi hasłami bez pomocy menedżera, powinieneś używać długich, pojedynczych ciągów znaków - i jeśli to możliwe aktywować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, radzą eksperci. Aby dowiedzieć się, czy własnoręcznie utworzone hasło znajduje się już na opublikowanej liście już złamanych kodów dostępu, użytkownicy mogą porównać je z bazą danych usługi „Pwned Passwords”.

Arbitralne frazy notatek są również pomocne przy tworzeniu złożonych haseł, które można jeszcze zapamiętać. Na przykład pierwsze litery lub znaki są zawsze używane w każdym zdaniu: „Tworzenie bezpiecznych haseł nie powinno stanowić problemu w 90 procentach wszystkich przypadków!” następnie daje w wyniku hasło "SPze, si90aFegkPs!". Ostrzeżenie: rymowanki, piosenki, przysłowia lub wiersze wierszy jako mnemoniki haseł są niebezpieczne.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply