Akamai: Ataki szpiegowskie przebierają się za Anonimowych lub LulzSec

Akamai: Ataki szpiegowskie przebierają się za Anonimowych lub LulzSec

Badacz bezpieczeństwa z Akamai zauważył nowy trend: według jego relacji narody przeprowadzają cyberataki z zamiarem kradzieży i szpiegowania danych, a następnie obwiniają tak zwanych „haktywistów” z Anonymous lub LulzSec. Joshua Corman powiedział na konferencji prasowej, że miało to już miejsce w przypadku kilku ataków z wykorzystaniem rozproszonej odmowy usługi (DDoS).

Corman jest dyrektorem ds. wywiadu w Akamai. Powiedział: „Wiele z tak zwanych ataków anonimowych było w rzeczywistości szpiegostwem sponsorowanym przez państwo. Przeprowadzają atak DDoS i sprawiają wrażenie, jakby stał za nim LulzSec lub Anonymous. ”Użył w tym celu terminu„ operacja fałszywej flagi ”. Przestępczość zorganizowana również stosowała tę taktykę.

„Ponieważ istnieje teraz Anonim, możesz zatrzeć swoje ślady i ustawić złą ścieżkę dla śledczych – czy to jako gang oszustów, przestępczość zorganizowana, czy też sponsorowany przez państwo cyberszpieg” – dodał telefonicznie Corman do ZDNet. „Dokonujesz ataku DDoS i używasz hasła »Jesteśmy legionem«, a reakcja zarówno zaatakowanego, jak i śledczego jest zupełnie inna”.

Corman nie chciał jednak wymieniać żadnych konkretnych ataków, za które podejrzewał, że stoją za nimi szpiedzy. Zostawił swoje roszczenie bez dowodów. W końcu Akamai jest renomowanym dostawcą usług internetowych. Według Wikipedii jego klientami są Apple, Kancelaria Federalna Niemiec, Ebay, Microsoft i Yahoo!

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply