Analityk firmy Symantec: „Stuxnet to dzwonek alarmowy”

Analityk firmy Symantec: „Stuxnet to dzwonek alarmowy”

Dean Turner, szef Global Intelligence Network firmy Symantec, przekazał komisji Senatu USA ocenę Stuxneta. Złośliwe oprogramowanie jest kamieniem milowym pod wieloma względami, powiedział Turner Senackiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych.

Według eksperta ds. bezpieczeństwa jest to pierwsze znane szkodliwe oprogramowanie, które łączy w sobie wiele zagrożeń. Stuxnet szpieguje przemysłowe systemy sterowania, przeprogramowuje je i zapewnia hakerom dostęp do infrastruktury krytycznej. W tym celu szkodnik wykorzystuje cztery luki zero-day, narusza dwa certyfikaty cyfrowe, infiltruje system kontroli kodem, który ukrywa przed użytkownikami, a także infiltruje rootkita PLC w celu manipulowania programowalnym kontrolerem logicznym i ukrywania zmian .

„Stuxnet to niezwykle duże i złożone zagrożenie” — powiedział Turner. W rzeczywistości złośliwe oprogramowanie jest jednym z najbardziej skomplikowanych, jakie firma Symantec kiedykolwiek przeanalizowała. Robak demonstruje podatność systemów kontroli krytycznych instytucji krajowych, atakując je za pomocą szeroko rozpowszechnionych programów i technologii.

„Stuxnet to dzwonek alarmowy. Stuxnet wykazał, że możliwe są bezpośrednie ataki na systemy kontroli krytycznych obiektów – i to nie tylko część fikcyjnych historii szpiegowskich ”- podkreślił Turner. Wpływ szkodliwego oprogramowania na świat rzeczywisty znacznie wykraczał poza zagrożenia znane z przeszłości.

Wciąż nie wiadomo, kto stał za atakami i jaki był ich cel. Programiści stojący za Stuxnetem doskonale znają przemysłowe systemy sterowania. Z tego powodu Turner szacuje, że jest mało prawdopodobne, aby był to typowy gang cyberprzestępców. Analiza przeprowadzona przez Symanteca sugeruje, że celem może być Natanz, zakład wzbogacania uranu w Iranie.

Niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa Ralph Langner już pod koniec września wyraził podejrzenie, że Stuxnet mógł mieć na celowniku obiekt jądrowy w Iranie. Jego zdaniem przełożone otwarcie Bushir w Zatoce Perskiej wskazywało, że fabryka była zarobaczona.

Iran od samego początku był jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez Stuxnet. Jednak irański rząd kilkakrotnie próbował odrzucić atak na dziesiątki tysięcy obiektów przemysłowych i nuklearnych jako „zachodnią sztuczkę propagandową”.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply