Analiza „korekcyjnego” YouTube jest uważana za główne źródło fałszywych informacji Corony

Analiza „korekcyjnego” YouTube jest uważana za główne źródło fałszywych informacji Corony

Ankieta wykazała, że ​​większość fałszywych raportów Corony jest wykorzystywana za pośrednictwem YouTube. Przycisk powiadomienia powinien teraz przekierowywać Cię do wiarygodnych witryn. Ale korzyści są kontrowersyjne.

Większość ludzi przyjmuje błędne informacje na temat koronawirusa za pośrednictwem platformy wideo YouTube. Sieć badawcza „Correctiv” dowiedziała się o tym na podstawie 1800 wysłanych zawiadomień o ewentualnych błędnych informacjach.

Spośród nich prawie 46 procent linków znajdowało się na YouTube. Około jedna trzecia użytkowników stwierdziła, że ​​po raz pierwszy zobaczyła fałszywe informacje na WhatsApp. Według „Correctiv” WhatsApp jest najczęściej używanym kanałem dystrybucji dezinformacji o koronawirusie. „Correctiv” podkreśla również, że dane nie są reprezentatywne.

YouTube reaguje na fake newsy

Szczególnie w kryzysie Corona, oprócz poważnych i naukowo udowodnionych informacji, w Internecie krąży także wiele plotek i fałszywych doniesień. Te szybko się rozprzestrzeniają. Naukowiec komunikacji Sabrina Heike Kessler wyjaśnia przyczynę w wywiadzie dla „Correctiv”. Na przykład, jeśli chodzi o problemy zdrowotne, ludzie są ewolucyjnie projektowani do polegania na informacjach od innych. „Jeśli informacje, które czytasz o koronawirusie, są również wiarygodne i pasują do twojego własnego poglądu na świat, są przechowywane bezpośrednio w pamięci” – mówi Kessler.

YouTube zareagował teraz na rozpowszechnianie fałszywych informacji: od jakiegoś czasu pod filmami na temat koronawirusa pojawia się niebieska skrzynka – czy to z Tagesschau, czy teoretyków spiskowych, czy badaczy. Brzmi on: „Covid-19: Aktualne informacje naukowe można znaleźć w Federalnym Centrum Edukacji Zdrowotnej”. Za pomocą łącza użytkownicy mogą następnie przejść bezpośrednio do strony informacyjnej dotyczącej koronawirusa BZgA i tam szukać wiarygodnych informacji.

Ostatnio pod każdym filmem na temat koronawirusa pojawił się przycisk, który prowadzi do strony Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej. (Źródło: Youtube / NDR-Ratgeber)

Nieporozumienia zamiast pracy edukacyjnej

Na pierwszy rzut oka ta informacja wydaje się przydatna i pouczająca. Ale jeśli przyjrzysz się bliżej tej próbie podjęcia działań przeciwko dezinformacji, może to mieć również odwrotny skutek: Bianca Hoffmann, pracownik „Correctiv”, postrzega ten związek jako bardziej zagrożenie niż wyjaśnienie. To właśnie mówi „Spiegelowi”. Link może sprawić, że filmy spiskowe będą wydawać się uzasadnione w oczach niektórych osób. Możliwe jest nawet, że odbiorca zinterpretuje pudełko pod filmami jako wzmocnienie tego, co zostało powiedziane, a nawet jako źródło.

Niewystarczający program sprawdzania faktów

„Pracujemy nad tym, aby chronić naszych użytkowników przed błędnymi informacjami” — powiedział rzecznik YouTube Georg Nolte, zapytany przez „Correctiv”. YouTube już usuwa filmy, które zawierają wyraźne fałszywe raporty medyczne. Jednak naukowiec ds. komunikacji, Kessler, uważa, że ​​platforma musi zrobić więcej.

Osoby odpowiedzialne powinny zainwestować w niezależne badania i zatrudnić znacznie więcej pracowników, aby wyśledzić fałszywe zgłoszenia i usunąć ich z witryny. Niebieskie pudełko to ważny krok we właściwym kierunku, ale niestety zdecydowanie niewystarczający.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply