Apple jest szantażowany: hakerzy chcą usunąć setki milionów iPhone'ów

Apple jest szantażowany: hakerzy chcą usunąć setki milionów iPhone'ów

Grupa hakerów zwana Turecką Rodziną Przestępczą najwyraźniej próbuje szantażować Apple i grozi zdalnym resetowaniem setek milionów kont iPhone'a do ustawień fabrycznych i usunięciem wszystkich danych. Twierdzi, że ma dostęp do szybko rosnącej liczby kont e-mail Apple, w tym tych korzystających z domen @icloud i @me. Te dane mogły pochodzić z ataku phishingowego.

Początkowo szantażyści zgłosili 200 milionów zhakowanych kont iCloud, które zostaną zresetowane 7 kwietnia. Później zgłosili skradzione dane uwierzytelniające konta, które od tego czasu wzrosły z 519 do 627 milionów. „Jesteśmy przekonani o dalszym wzroście do 7 kwietnia 2017 r.”, chwalili się w tweecie.

W porównaniu, wymagana ilość wydaje się nawet stosunkowo skromna. Wymagana jest płatność w wysokości 75 000 $ w Bitcoin lub w Ethereum, innej i coraz bardziej popularnej kryptowalucie. Opcjonalnie mile widziane są również kredyty iTunes w wysokości 100 000 USD.

Według płyty głównej, hakerzy przestępcy dostarczali informacje różnym amerykańskim mediom, aby wywrzeć publiczną presję na producenta iPhone'a. Publikacja otrzymywała od nich zrzuty ekranu e-maili, które mają dokumentować dotychczasową komunikację z Apple. Jako dowód swoich roszczeń odnieśli się również do filmu przesłanego na YouTube. Powinno to pokazać dostęp do zhakowanego konta iCloud, które ma kopie zapasowe zdjęć i umożliwia zdalne usunięcie podłączonego iPhone'a.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe: większe bezpieczeństwo dla Facebooka, Twittera i innych usług

Informacje dostarczone przez hakerów nie mogą być jeszcze niezależnie zweryfikowane i niekoniecznie są przekonujące. Jednak użytkownicy Apple są obecnie ponownie celem ataku phishingowego, za pomocą którego napastnicy chcą uzyskać ich Apple ID. Wiadomość e-mail wysłana do Ciebie z prośbą o ustawienie nowego hasła do konta Apple, które jest blokowane po podejrzanym dostępie z nowej przeglądarki. Podany link nie prowadzi jednak do Apple, ale do zwodniczo wyglądającej na oszukańczą stronę, która jest nawet zaszyfrowana za pomocą protokołu HTTPS.

Więcej artykułów na ten temat:

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply