Bez science fiction Super inteligencja w „Tatort: ​​HAL” jest taka realna

Bez science fiction Super inteligencja w „Tatort: ​​HAL” jest taka realna

Rozpoznawanie przestępstw, zanim jeszcze się wydarzą: To dziecinnie prosta sprawa dla sztucznej inteligencji w „Tatort: ​​HAL”. To może brzmieć jak science fiction na uboczu, ale nie jest tak odległe od rzeczywistości. Dwa przykłady.

Twórcy inteligentnego programu komputerowego w Tatort ochrzcili swoje dzieło nazwą „Bluesky”. Sztuczna inteligencja (AI) z pojawieniem się małpy nadaje sobie przydomek Lucy - nawiązanie do najwcześniejszego znanego przodka Homo sapiens.

Ale „Bluesky”, czyli Lucy, ma nie tylko makabryczne poczucie humoru. Oprogramowanie jest zdolne do uczenia się i może samodzielnie rozszerzać swój kod programu. Dla LKA w „Tatorcie” „Bluesky” jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ potrafi przewidywać przestępstwa. Pisarz science fiction Philip K. Dick nazwał ten rodzaj zapobiegania przestępczości „Precrime”. Jego mroczna wizja przyszłości „Raport mniejszości” (1956) została nakręcona w 2002 roku przez Stevena Spielberga.

Przykład 1: „Raport mniejszości” w niemieckiej policji

Przestępczość stała się teraz rzeczywistością. Programy komputerowe przewidujące przestępstwa są już testowane przez kilka krajów związkowych - na przykład oprogramowanie "Precops", którego nazwa również nawiązuje do "Raportu Mniejszości".

„Precops” nie jest wszechwiedzący jak „Bluesky”: oprogramowanie oblicza prawdopodobieństwo, z jakim przestępstwa powtarzają się w różnych obszarach. W tym celu „Precops” ocenia m.in. meldunki policyjne z poprzedniego dnia. Roczne statystyki dotyczące rozwoju miast i populacji pomagają zidentyfikować poszczególne obszary ryzyka.

Oprogramowanie Precops z Institute for Pattern-Based Prediction Technology (IfmPt) przewiduje, gdzie dojdzie do przestępstwa. (Źródło: IfmPt)

Stosowanie „Precops” jest obecnie ograniczone do jednego pola: Jeśli dwa włamania zostały zarejestrowane w tej samej dzielnicy mieszkalnej w ciągu 72 godzin, wystąpiło tak zwane „prawie powtórzenie” – jeśli liczba prawie powtórzeń jest znacznie powyżej średniej oprogramowanie emituje alarm.

Policja może w związku z tym wysłać więcej służb ratunkowych do patrolowania obszaru zagrożenia. Stuttgart zgłosił o 30 procent mniej włamań po użyciu „Precops”. Dane dotyczą jednak 2015 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przykład 2: łowienie terrorystów z mas

Ataki terrorystyczne nie są tak łatwe do przewidzenia jak włamania. Ale pracujemy nad tym. Bardzo popularne są algorytmy wydziobujące podejrzanych ludzi z tłumu na lotniskach i dworcach kolejowych. Federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière (CDU) wezwał ostatnio do takiego oprogramowania.

Dzięki badaniom genetycznym jest to możliwe: Facepcja chce móc wywnioskować charakter osoby z dokładnością do 80 procent z twarzy. (Źródło: Zrzut ekranu: Youtube / Marketing Faception)

Nie są znane konkretne plany wdrożenia. Izraelska firma „Faception” prawdopodobnie nadstawiła uszu na ten raport. Firma sprzedaje oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, które rzekomo bez uprzednich informacji sklasyfikowało dziewięciu z jedenastu napastników w Paryżu jako zagrożenie. Deweloperzy szkolą swoją sztuczną inteligencję, aby w ułamku sekundy wywnioskować ich osobowość z twarzy osoby: czy ma wysokie IQ lub niską samoocenę, na przykład jest naukowcem, pokerzystą lub terrorystą?

Dokładny algorytm, z którym działa „Faception”, podobnie jak w przypadku „Precops”, jest dobrze strzeżoną tajemnicą handlową. Izraelska firma ujawnia tylko tyle: „Faception” wykorzystuje wyniki badań genetycznych do tworzenia profili osobowości zupełnie obcych ludzi. Mówi się, że wskaźnik trafień wynosi 80 procent - wystarczy zdjęcie lub film.

Wniosek: całkiem blisko

Fani science fiction i maniacy technologii mieli okazję wyrywać sobie włosy na „Tatort: ​​HAL”. Prawdziwi śledczy nie dadzą się oszukać fałszywemu superzłoczyńcy, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Podczas opracowywania prawdziwej sztucznej inteligencji skupiamy się na rozwiązywaniu bardzo konkretnych problemów – tylko nieliczni realizują (nocne) marzenia o sztucznej świadomości.

Jednak „Bluesky” łączy w sobie tylko wiele możliwości, które już posiadają prawdziwe programy. Gwiazdy takie jak Stephen Hawking, Bill Gates i Elon Musk również uważają, że obawy są tutaj uzasadnione: im bardziej złożone stają się algorytmy adaptacyjne, tym trudniej jest kontrolować ich programowanie.

Więcej ekscytujących tematów znajdziesz na naszej cyfrowej stronie głównej.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply