Cyberprzestępcy coraz częściej atakują cyfrowe środki płatnicze

Cyberprzestępcy coraz częściej atakują cyfrowe środki płatnicze

Według nowej ankiety przeprowadzonej przez firmę Kaspersky, 13 procent wszystkich użytkowników Internetu dokonało zakupu przy użyciu cyfrowych środków płatniczych. Jednak ta rosnąca popularność przyciąga również cyberprzestępców, którzy coraz częściej atakują giełdy kryptowalut i modyfikują stare narzędzia do atakowania inwestorów. Właściciele wirtualnych środków płatniczych narażają się na utratę swoich oszczędności, które często są nieodpowiednio chronione, ponieważ hakerzy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane techniki wzbogacania się zewnętrznymi środkami z sieci.

W ramach badania B2B International London przeprowadziło wywiady z 12 448 użytkownikami w 22 krajach od października do listopada 2018 r. w imieniu Kaspersky Lab.

Coraz więcej firm oferuje kryptowaluty jako potencjalną metodę płatności, a detaliści i sklepy spożywcze coraz częściej je akceptują. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania wykorzystaniem kryptowalut zarówno do inwestycji, jak i codziennych wydatków, cyberprzestępcy coraz bardziej skupiają się na wirtualnych pieniądzach.

Cyberprzestępcy dysponują bogatym arsenałem narzędzi do kradzieży środków z portfeli kryptowalut, giełd kryptowalut i ICO (Initial Coin Offerings). Przypadki takie jak kradzież 120 000 bitcoinów z funduszy klientów Bitfinex, jak donosi Die Zeit, oraz włamanie na Coincheck, w którym w 2018 roku skradziono 530 milionów dolarów, pokazują brak ochrony w procesach wymiany i łatwość, z jaką cyberprzestępcy uzyskują dostęp na żywo sieci i spowodować szkody. Jeśli wszystkie pieniądze na giełdzie kryptowalut zostaną skradzione, zostanie ona natychmiast zamknięta. Inwestorzy tracą w ten sposób wszystkie swoje depozyty.

ICO są szczególnie zagrożone, ponieważ założycielom zwykle brakuje niezbędnego doświadczenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nie są w stanie chronić funduszy i odpowiednio reagować w przypadku kompromisu.

„Pomimo spadku cen kryptowalut, wśród użytkowników nadal istnieje duże zapotrzebowanie na cyfrowe transakcje finansowe” – powiedział Witalij Mzokow, szef działu weryfikacji, Centrum Wzrostu, Kaspersky Lab. „Nasze badanie pokazuje, że 13 proc. osób korzystało już z kryptowalut jako metody płatności, co również nas zaskoczyło. Istnieją jednak realne zagrożenia związane z zamianą online, ponieważ jest ona wciąż w powijakach. Może to mieć katastrofalne konsekwencje finansowe dla użytkowników, jeśli zasoby cyfrowe nie będą bezpieczne. W miarę jak metody ataków cyberprzestępców stają się coraz bardziej wyrafinowane, giełdy kryptowalut i ICO stają się coraz łatwiejszymi celami kradzieży znacznych sum pieniędzy z powodu braku środków bezpieczeństwa cybernetycznego. Ale pierwszym przykazaniem jest nadal czujność: w przypadku najmniejszego podejrzenia użytkownicy nie powinni dokonywać żadnych inwestycji.”

Kaspersky Lab aktywnie pracuje nad bezpieczną przyszłością kryptowalut i ICO, a oprócz porad dotyczących korzystania z odpowiedniego rozwiązania zabezpieczającego udziela licznych wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z kryptowalut. Adres URL portfela należy zawsze sprawdzać pod kątem powagi, a użytkownicy nie powinni klikać żadnych linków do banku internetowego lub portfela internetowego. Firma ochroniarska zaleca używanie portfeli sprzętowych do kryptowalut i zawsze sprawdzanie adresów odbiorców kwoty do przelania i wysokości związanej z nią opłaty przed przeprowadzeniem transakcji. Wskazane jest również zapisanie frazy mnemonicznej, która umożliwia przywrócenie portfela kryptograficznego w przypadku jego zgubienia lub zapomnienia hasła.

Dalsze wyniki na temat płatności online są dostępne w firmie Kaspersky.

W ten sposób można uniknąć ryzyka podczas planowania projektu SAP S / 4HANA

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply