Krótko mówiąc: czym jest tunel DS-Lite?

Krótko mówiąc: czym jest tunel DS-Lite?

Coraz więcej dostawców Internetu przechodzi na tzw. dostęp DS-Lite, który obsługuje zarówno IPv4, jak i IPv6. Problem: nie możesz już uzyskać dostępu do sieci domowej z Internetu. Tutaj wyjaśniamy, jak dokładnie działa DS-Lite i jak możesz rozwiązać problem ze zdalnym dostępem.

1. Jak działa tunel DS-Lite?

DS-Lite („Dual-Stack Lite”) to metoda, za pomocą której pakiety IPv4 („Protokół internetowy v4”) mogą być przesyłane przez połączenie IPv6 („Protokół internetowy v6”) - w obu kierunkach. W tym celu do połączenia internetowego przypisywany jest publiczny prefiks IPv6, dzięki któremu można się z nim połączyć globalnie (bez przekierowania portów).

Następnie router łączy pakiety IPv4 w pakiety IPv6 i przesyła je zdemaskowane przez tak zwany tunel „IPv4-in-IPv6” (lub w skrócie tunel „4in6”) do dostawcy Internetu. Tam specjalny serwer rozpakowuje pakiety IPv6 i przekazuje zawarte w nich dane IPv4 do rzeczywistego miejsca docelowego. Powoduje to jednak, że połączenie jest również zauważalnie wolniejsze.

Następnie router łączy pakiety IPv4 w pakiety IPv6 i przesyła je do dostawcy Internetu przez tak zwany tunel „IPv4-in-IPv6”.

Aby zdefiniować tunel DS-Lite, router potrzebuje tylko adresu IP punktu końcowego i znacznika routingu, przez który można uzyskać dostęp do odpowiedniego adresu. Dzięki DS-Lite prawie wszystkie aplikacje IPv4 mogą być używane bez ograniczeń.

DS-Lite jest wymagane, na przykład, jeśli Twój dostawca Internetu może przypisać tylko jeden adres IPv6 z powodu braku adresów IPv4, ale nadal korzystasz z urządzeń IPv4. W Niemczech technologia ta jest obecnie (nadal) wykorzystywana głównie przez operatorów sieci kablowych.

Uwaga: router domyślnie używa adresu IPv4 sieci wewnętrznej (np. intranetu). Jeśli chcesz przypisać inny adres IP, musisz go utworzyć wraz z nazwą stacji zdalnej tunelu DS-Lite na liście parametrów.

2. Jakie problemy mogą wystąpić podczas korzystania z tunelu DS-Lite?

Dzięki nowym modelom AVM Fritz!Box możesz łatwo aktywować lub dezaktywować tunel DS-Lite za pośrednictwem usługi MyFritz!.

Połączenia DS-Lite zwykle nie otrzymują już publicznego adresu IPv4. Zamiast tego przypisuje im się prywatny adres IPv4. Oznacza to, że router lub urządzenia w sieci domowej nie są dostępne przez Internet.

Za pomocą tak zwanego „Carrier Grade NAT” (CGN) dostawca maskuje prywatnie adresowane pakiety IPv4 przed kilkoma połączeniami na wspólnym (publicznym) adresie IPv4. Zasada działa podobnie do routera DSL, który sam ma publiczny adres IPv4 i przydziela adresy prywatne urządzeniom wewnętrznym.

Problem można rozwiązać za pomocą PCP („Protokół kontroli portu”). Dzięki temu router może skonfigurować zwolnienia portów z dostawcą Internetu, a tym samym ominąć (nieistniejący) publiczny adres IPv4. Obecne modele Fritzbox już obsługują tę technologię, a kilku dostawców połączeń internetowych DS-Lite już ogłosiło, że chcą wskoczyć na modę w 2020 roku.

Dostęp do Internetu do sieci domowej jest również możliwy dzięki bramce DS-Lite przez IPv6. Takie połączenia można nawiązać tylko wtedy, gdy obaj uczestnicy mają połączenie IPv6. Jednak nie miało to jeszcze miejsca w przypadku większości hotspotów Wi-Fi lub w sieci komórkowej O2.

45 ocen

Podobne artykuły:

Co to jest sieć WAN? Wyjaśnienie sieci rozległej

Zdalny dostęp do FRITZ!Box - tak łatwy w konfiguracji...

Krótko mówiąc: co to jest adres IP?

DynDNS: Porównanie bezpłatnych dostawców

Spoofing IP: gdy atakujący ukrywają swoje IP

Czym właściwie jest VPN typu site-to-site?

WireGuard - nowoczesny VPN dla większej wygody użytkownika

Port 445: Służy do tego port TCP

Co to jest port? Proste wyjaśnienie portów sieciowych

Resolwer DNS: z adresu IP do strony internetowej

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply