Po USA i Wielkiej Brytanii Litwa również nie będzie korzystała z Kaspersky

Po USA i Wielkiej Brytanii Litwa również nie będzie korzystała z Kaspersky

Poza USA i Wielką Brytanią, Litwa ostrzega teraz również przed korzystaniem z oprogramowania zabezpieczającego Kaspersky. Władze Wilna i niektóre firmy prywatne zawiesiły korzystanie z Kaspersky.

„Wszyscy menedżerowie krytycznej infrastruktury informatycznej nie korzystają już z tego oprogramowania lub go usunęli” – powiedział w sobotę szef państwowego centrum ds. cyberbezpieczeństwa Rytis Rainys w agencji BNS.

Rząd w Wilnie zakazał korzystania z oprogramowania pod koniec 2017 roku. Mogło to zagrozić bezpieczeństwu narodowemu, mówiono wówczas, aby to usprawiedliwić. Oprócz agencji rządowych zakaz dotyczy również firm prywatnych w niektórych sektorach gospodarki, takich jak sektor finansowy, energetyczny i transportowy.

Najwyższe oceny w Niemczech

Według aktualnych badań przeprowadzonych przez instytut testowy „AV-Test”, Kaspersky jest jednym z najlepszych rozwiązań zabezpieczających dla użytkowników prywatnych i osiągnął najwyższe noty w dziedzinie ochrony, obciążenia systemu i użyteczności. Kaspersky osiągnął również trzy najwyższe oceny za oprogramowanie zabezpieczające dla firm działających pod kontrolą systemu Windows 7. Oprogramowanie jest często używane w Niemczech.

Aktualny test przeprowadzony przez AV-Test: Ochrona antywirusowa dla Windows 10 (użytkownicy prywatni) (Źródło: AV-TEST / t-online)

Kaspersky ogłasza działania prawne

Litwa jest trzecim po USA i Wielkiej Brytanii krajem, który ostrzega przed lub wręcz zakazuje korzystania z oprogramowania firmy Kaspersky. Rosyjska grupa specjalizuje się w programach zabezpieczających i antywirusowych. Kaspersky zapowiedział przegląd kroków prawnych po decyzji rządu Litwy.

We wrześniu 2017 r. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA stwierdził, że obawia się, iż państwo rosyjskie może uzyskać dostęp do wrażliwych danych w USA za pośrednictwem oprogramowania Kaspersky. Media poinformowały, że rosyjskie tajne służby ukradły dane partnerowi kontraktowemu „Narodowej Agencji Bezpieczeństwa” za pomocą oprogramowania firmy Kaspersky.

„New York Times” poinformował, że izraelskie tajne służby włamały się do serwera Kaspersky i czytały go od 2014 roku. Izrael ostrzegł następnie Stany Zjednoczone, że władze rosyjskie używają oprogramowania antywirusowego firmy Kaspersky do szpiegowania komputerów rządu USA.

Źródła i dalsze informacje:

- Agencja informacyjna dpa

- Artykuł w Wikipedii na temat Kaspersky Lab

- Badanie AV-TEST

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply