"hallo123", "ichliebedich"... To najpopularniejsze hasła wśród Niemców

"hallo123", "ichliebedich"... To najpopularniejsze hasła wśród Niemców

Są rzeczy, które się nie zmieniają: słońce wschodzi każdego dnia. I co roku okazuje się, że najbardziej niezabezpieczone hasła cieszą się ogromną popularnością. Oto lista 2020.

Pierwsze kroki z menedżerem haseł Keepass

Oczywiście wielu użytkowników ma bezpieczne hasła. Jednak ocena ogromnej bazy danych z wyciekającymi danymi dostępowymi pokazuje co roku, że wiele osób nadal ufa prostym słowom lub prostym wzorcom klawiatury. W końcu są cudownie łatwe do zapamiętania. Ale także cudownie łatwy do odgadnięcia lub złamania.

Chcesz przykładu? Numerem jeden na „listach” najpopularniejszych niezabezpieczonych haseł Instytutu Hasso Plattnera (HPI) od lat jest niekwestionowany „123456”, a za nim w tym roku „123456789” i nieuniknione „hasło”.

Ten e-mail nie pochodzi od Telekom

Moje hasło w sieci?

Jest to oparte na aktualnej analizie 3,1 miliona danych dostępowych z adresami pocztowymi .de, których HPI używa do zasilania swojego Kontrolera wycieków tożsamości i które wyciekły w 2020 roku. Dzięki narzędziu do sprawdzania użytkownicy mogą dowiedzieć się, czy zostali zhakowani, a ich dane dostępowe do niektórych usług mogą swobodnie przepływać w Internecie.

„Hallo123” i „Ichliebedich” wydają się niemal kreatywne na czwartym i szóstym miejscu. Z kolei w miejscach od jedenastu do dwudziestu wielu starych znajomych żartuje ze słowami „qwertz”, „hello” lub „sunshine”. Można to skomentować z dziewiątym miejscem "lol123".

Łatwa gra dla hakerów

Przede wszystkim śmiać się muszą napastnicy, dla których dziecinnie proste jest włamywanie się na konta ze słowami, które są w słowniku, za pomocą – na przykład z klawiatury, ale też innych – znanych ciągów znaków, a także kombinacji i generalnie zbyt krótkich haseł.

Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji (BSI) zaleca indywidualne i złożone hasła składające się z co najmniej 8 znaków. Ale w zasadzie: dłużej tym lepiej. HPI zaleca nawet co najmniej 15 znaków.

Ważne jest, aby używać wszystkich klas znaków, tj. wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie bierz słów ze słownika. I nie używaj tych samych lub podobnych haseł do różnych usług. Więcej wskazówek dotyczących bezpiecznych haseł znajdziesz tutaj.

Wskazane jest również włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego wszędzie tam, gdzie jest to dostępne.

Powinno być bełkotem

Idealnie, rezultatem jest hasło, które jest jak najbardziej zaszyfrowane, czyli bełkot bez sensu. Aby zapamiętać takie hasło, można użyć tzw. fraz haseł jako łatwego do zapamiętania mostu osła. Na hasło składają się pierwsze i ostatnie litery wyrazów w zdaniu, a także znaki interpunkcyjne, znaki specjalne i cyfry.

Ale nikt też nie jest w stanie zapamiętać nieograniczonej liczby haseł. Dlatego zalecane są menedżery haseł, takie jak program o otwartym kodzie źródłowym Keepass. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj. Menedżerowie to małe, bezpieczne programy, które zwykle są również dostępne jako aplikacje na smartfony. Możesz zapisać dowolną liczbę skomplikowanych haseł w postaci zaszyfrowanej. Aby móc odblokować sejf, w którym znajduje się kolekcja, wystarczy zapamiętać jedno hasło główne - na przykład za pomocą zestawu pamięci haseł.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply