WLAN-N: oznacza to standard dla twojego routera

WLAN-N: oznacza to standard dla twojego routera

WLAN-N lub IEEE 802.11n to obecnie najbardziej rozpowszechniony standard dla sieci WLAN, który w porównaniu do swoich poprzedników ma nie tylko większy zasięg i wyższe szybkości transmisji danych, ale także obsługuje wiele anten. Umożliwia to realizację przesyłania danych na większe odległości bez pogorszenia prędkości transmisji. W tym artykule dowiesz się, jakie inne zalety oferuje WLAN-N w porównaniu z innymi standardami, jakie urządzenia z niego korzystają i na ile jest aktualny.

Skąd mam wiedzieć, czy moje urządzenie może nadawać przez WLAN-N?

802.11n został wprowadzony w październiku 2009 i dlatego jest obsługiwany przez prawie wszystkie obecne urządzenia WLAN.

Jakie prędkości mogę osiągnąć dzięki WLAN-N?

Zależy to zasadniczo od szerokości używanego kanału i liczby anten. Teoretycznie możliwe są szybkości transmisji danych brutto na poziomie 150, 300, 450 i 600 Mbit/s.

Czy sieć WLAN-N w ogóle jest nadal aktualna?

Nowy (szybszy) standard transmisji został już wprowadzony w 802.11ac. Ale to nie znaczy, że WLAN-N jest całkowicie przestarzały. Przy bardzo wysokich prędkościach transferu lub inteligentnej wielozadaniowości zmiana jest zdecydowanie warta zachodu.

zawartość

1. WLAN-N i różnice w stosunku do innych standardów 1.1. Większa wydajność dzięki łączeniu kanałów

1.1. Większa wydajność dzięki łączeniu kanałów

2. Zalety i wady WLAN-N 2.1. Następca następcy jest już w blokach startowych

2.1. Następca następcy jest już w blokach startowych

3. WLAN-N jest obsługiwany przez prawie każde obecne urządzenie

4. Wniosek: czy WLAN-N jest nadal aktualny? Podobne artykuły:

Podobne artykuły:

1. WLAN-N i różnice w stosunku do innych standardów

WLAN-N (również n-WLAN lub Draft-N dla wersji wstępnej) to slangowe określenie standardu transmisji bezprzewodowej IEEE 802.11n. Opiera się to na technologii wielu wejść i wielu wyjść (w skrócie „MIMO”), dzięki której możesz korzystać z połączeń na swoich urządzeniach równolegle za pośrednictwem kilku anten. W porównaniu ze starszymi standardami WLAN, WLAN-N osiąga wyższe szybkości transmisji danych na tych samych lub większych odległościach.

1.1. Większa wydajność dzięki łączeniu kanałów

Rozszerzając kanały transmisji z 20 do 40 MHz, możliwa jest prędkość do 150 Mbit/s na strumień w przypadku sieci WLAN-N. Jeśli połączenia są również łączone za pomocą MIMO, są nawet do czterech strumieni, co daje łącznie 600 Mbit/s.

W rzeczywistości jednak osiąga się tylko około 300 Mbit/s. Zasięg wewnątrz domu wynosi około 70 metrów, a na zewnątrz może dochodzić nawet do 250 metrów.

Dla każdego strumienia potrzebna jest antena nadawcza („nadajnik”) i odbiorcza („odbiornik”) na routerze i urządzeniu. Aby uzyskać lepszy zasięg, zwykle stosuje się więcej anten niż strumieni. Często spotykaną konstelacją są np. trzy anteny na dwa strumienie (z prędkością transmisji do 300 Mbit/s).

W oficjalnej skróconej formie prądy nadajnika i odbiornika w urządzeniu są reprezentowane przez litery T („nadajnik”) i R („odbiornik”), na przykład „3T3R” dla trzech nadajników lub trzech odbiorników. W praktyce jednak dwa numery anten są zwykle oddzielone tylko prostym „x” (np. „3x3”).

Warto wiedzieć: wszystkie standardy WLAN N, B i G transmitują w paśmie częstotliwości 2,4 GHz. Jednak WLAN-N jest pierwszym standardem z rodziny 802.11 obsługującym zarówno pasma 2,4 jak i 5 GHz. To sprawia, że ​​jest technicznie mniej ograniczonym następcą rzadko używanego w Europie WLAN-A.

2. Zalety i wady WLAN-N

Pod względem szybkości WLAN-N zdecydowanie przewyższa swoich poprzedników.

Największą zaletą WLAN-N jest oczywiście wyższa prędkość. Dla porównania: WLAN G faktycznie zarządzał około 15 Mbit / s przy prędkości transferu brutto 54 Mbit / s, w dobrych warunkach mógłby osiągnąć nawet 19 Mbit / s.

Oczywiście zdecydowanie za mało dla sieci VDSL2, która jest stale rozbudowywana od 2006 roku. Właśnie tam pojawia się WLAN-N z prędkością prawie 300 Mbit/s.

Kolejnym plusem jest zasięg, który jest prawie dwukrotnie wyższy niż w poprzednich standardach. W ten sposób można pokonać więcej przeszkód fizycznych, takich jak ściany lub sufity podwieszane.

Korzystasz również ze znacznie lepszego zasięgu dzięki zastosowaniu kilku anten jednocześnie. Dzięki 802.11n połączenia w obszarach brzegowych są również bardziej stabilne, co oznacza znacznie mniej przerw.

Jak już wspomniano, WLAN-N może również nadawać zarówno w paśmie 2,4 Ghz, jak i w paśmie 5 Ghz. Ten ostatni jest nie tylko mniej podatny na zakłócenia z innych urządzeń radiowych (np. mikrofale czy telefony bezprzewodowe), ale w przeciwieństwie do pasma 2,4 GHz potrafi również przenikać do wody.

Jednak niewiele sieci radiowych używa obecnie 5 GHz. Ponadto moc nadawania jest duża, ale zasięg jest stosunkowo niewielki.

Sieci WLAN oparte na 802.11n są również kompatybilne wstecz i mogą być również używane przez urządzenia współpracujące z WLAN B lub G. Oznacza to, że po wprowadzeniu zmian nie musisz wymieniać całego sprzętu, ale możesz nadal korzystać ze starszych urządzeń. Ponadto WLAN-N umożliwia również współistnienie z istniejącymi sieciami WLAN A.

2.1. Następca następcy jest już w blokach startowych

Dzięki WiFi 6 następca jest już w blokach startowych, który obiecuje jeszcze wyższe prędkości przesyłania danych.

Pod koniec 2013 roku wprowadzono najnowszy standard WiFi z WLAN-AC, który w niedalekiej przyszłości ma zostać zastąpiony szóstą wersją o nazwie 802.11ax (WiFi 6). Przy konfiguracji sieci WLAN-AC z 4 antenami teoretycznie możliwe jest nawet 1733 Gbit/s. Oczywiście WLAN-N już nie nadąża.

Ponadto wieloużytkownikowe MIMO znacznie poprawia opóźnienia w sieci WLAN-AC, ponieważ strumienie równoległe mogą być używane przez kilka urządzeń jednocześnie. Przemawia za tym również bardziej stabilne połączenie i dalsza poprawa zasięgu.

3. WLAN-N jest obsługiwany przez prawie każde obecne urządzenie

Wszystkie nowoczesne smartfony, tablety czy notebooki działają w standardzie 802.11n

WLAN-N został wprowadzony na rynek w październiku 2009 roku i dlatego jest obecny na rynku od dłuższego czasu. Z tego powodu obsługują go praktycznie wszystkie nowe urządzenia.

Obejmuje to na przykład wszystkie obecne routery firmy AVM, D-Link, Netgear czy Telekom. Chociaż są one już zaprojektowane dla nowej sieci WLAN-AC, są kompatybilne w dół i dlatego mogą również obsługiwać 802.11n. Ponadto prawie wszystkie nowoczesne routery obsługują technologię dwuzakresową. Oznacza to, że możesz jednocześnie korzystać z pasm 2,4 i 5 GHz.

Jednak smartfony, tablety i laptopy, a także wszystkie popularne karty WLAN również wykorzystują ten standard. Nawet tańsze modele mogą teraz nadawać z częstotliwością 5 GHz. Aby uzyskać najwyższą możliwą prędkość, upewnij się przy zakupie, że urządzenie obsługuje co najmniej dwa strumienie.

Dobrze wiedzieć: dzięki lepszej kompatybilności między producentami nie jest już konieczne kupowanie wszystkich nadajników i odbiorników jednej marki.

4. Wniosek: czy WLAN-N jest nadal aktualny?

Gracze na komputerach PC i konsolach powinni wybrać router AC ze względu na lepszą responsywność.

WLAN-N jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym standardem i dlatego jest szeroko rozpowszechniony. Jeśli jednak chcesz przesyłać dużo danych przez sieć lub surfować po Internecie, jednocześnie wykonywać połączenia telefoniczne i strumieniować programy telewizyjne, nowoczesny router AC jest prawdopodobnie lepszym wyborem.

To samo dotyczy wszystkich zapalonych graczy: zmniejszona latencja i zwiększona szybkość reakcji nowego standardu mają pozytywny wpływ na wrażenia z gry, szczególnie w wymagających grach VR.

Wskazówka: jeśli masz obecnie działającą sieć 802.11n, nie panikuj teraz. Nawet jeśli nie jesteś zadowolony z wydajności, nie oznacza to, że musisz natychmiast przejść na nowy standard. Zastosowanie przemiennika często prowadzi do znacznej poprawy. Możesz dowiedzieć się, jakie inne opcje są dostępne w naszym artykule na temat wzmocnienia sygnału WiFi.

20 ocen

Podobne artykuły:

Standardy WLAN: przegląd od WLAN do AX

Zwiększ sygnał WiFi: sztuczki, aby zwiększyć ...

LTE vs 4G - jaka jest różnica?

Co to jest WPS? Funkcja po prostu wyjaśniona

Sieć mesh: zalety i wady rozszerzenia WLAN

Wi-Fi w podróży: masz te opcje ...

scrcpy: Kontroluj swoje urządzenie z systemem Android z komputera z systemem Windows

Adres MAC: wyjaśnienie, struktura i jak go znaleźć

Krótko mówiąc: czym jest tunel DS-Lite?

Router hybrydowy: cechy, zalety i wady

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply