„Srebrni surferzy” tam są. Domy spokojnej starości rozbudowują Internet

„Srebrni surferzy” tam są. Domy spokojnej starości rozbudowują Internet

Surfowanie, zakupy, czatowanie: korzystanie z Internetu nie jest już kwestią wieku. Pragnienie kontaktu ze światem zewnętrznym rośnie również w niemieckich domach spokojnej starości. Niewiele instytucji jest na to przygotowanych.

To spowalnia twoją sieć radiową WLAN

W kawiarniach i domach towarowych bezprzewodowy dostęp do Internetu jest często standardem, ale zwykle nie jest dostępny w domach spokojnej starości. Ale placówki opiekuńcze zastanawiają się na nowo – także dlatego, że zmieniają się ich klienci.

„Gdzie podział się zrzut?”, pyta Rosemarie Fischer (81 l.), głaszcząc swój tablet. „Chwileczkę, muszę założyć okulary”, odpowiada Gisela Bossecker (95 l.). Obie panie szybko znalazły funkcję zamiany w Käthe-Richter-Haus, domu seniora w Kassel, i przenoszą zdjęcia tam iz powrotem między swoimi tabletami cyfrowo. Ale to nie wszystko: piszesz e-maile, dzwonisz, wysyłasz krótkie wiadomości i grasz. W Käthe-Richter-Haus nic z tego nie stanowi problemu - ponieważ w obiekcie Arbeiterwohlfahrt (AWO) jest bezprzewodowy internet.

Bez internetu? Beze mnie!

Według Federalnego Stowarzyszenia Organizacji Seniorów (BAGSO), Käthe-Richter-Haus nadal należy do mniejszości w Niemczech: około jedna trzecia domów seniorów ma Internet. Ekspansja jest prawie na początku, mówi Nicola Röhricht, doradca BAGSO ds. cyfryzacji i edukacji.

Stowarzyszenia i operatorzy domów są zgodni: Znaczenie sieci WLAN i Internetu w placówkach opiekuńczych rośnie, ponieważ pierwsi znający się na Internecie seniorzy, nazywani po kolorze włosów „srebrnymi surferami”, wkraczają w wiek pielęgniarski. „Starsi ludzie, którzy już dziś dużo mają do czynienia z technologiami cyfrowymi, nie chcą się bez nich obejść nawet na starość” – mówi stowarzyszenie cyfrowe Bitkom. Domy spokojnej starości musiałyby spełniać te wymagania.

Istnieją różne opinie, czy dostęp do Internetu stanie się w przyszłości decydującym kryterium wyboru domu opieki. Dla BAGSO popyt nie jest najważniejszym argumentem: „Chodzi o to, że zwłaszcza ci, którzy mieszkają w domu i nie są już mobilni, nie mogą już tak bardzo uczestniczyć w życiu”, mówi Röhricht. Dla tych seniorów Internet jest „bramą do świata”.

Facetime z zięciem

Seniorzy w Käthe-Richter-Haus w Kassel są tego przykładem: oboje siedzą na wózkach inwalidzkich, ale wirtualnie dużo się przemieszczają. „Mam kilka osób, z którymi koresponduję” – mówi Fischer. Czyta też gazetę na urządzeniu i wysyła krótkie wiadomości: „Wnuk jest zbyt leniwy, by pisać e-maile” – mówi 81-latek.

Gisela Bossecker również uczestniczy w życiu rodzinnym za pośrednictwem tabletu: zięć mieszka w Giessen, oddalonego o dobre 90 minut jazdy samochodem. Dostajesz zdjęcia i korzystasz z funkcji wideotelefonu „Facetime”. Bossecker dopiero późno stała się „srebrną surferką”: w wieku 90 lat zaczęła zajmować się technologią.

Zapotrzebowanie na Internet rośnie, mówi Gerald Fischer, dyrektor Käthe-Richter-Haus. „Zauważamy to szczególnie w przypadku gości korzystających z opieki krótkoterminowej oraz osób, których rodziny są bardziej od siebie oddalone”. W jego domu nie ma ograniczeń użytkowania. Każdy, kto kupi bilet za 10 euro miesięcznie, może z niego skorzystać w dowolny sposób: zamówić online, zarezerwować podróż, surfować po Internecie, oglądać telewizję lub oglądać filmy. Ten ostatni jest jednak rzadko używany; pokolenie „Netflix” nie pojawiło się jeszcze w domach.

Wkracza pokolenie „Silver Surfer”

Według BAGSO to głównie pracownicy i menedżerowie domów napędzają rozpowszechnianie WiFi i Internetu. Ale operatorzy również dostrzegli znaki czasu: „Już doświadczamy, że pokolenie „Silver Surfer” wprowadza się do nas ze smartfonami, tabletami lub laptopami i że ważne jest połączenie z Internetem”, mówi Swen Klingelhöfer, rzecznik AWO Hessen. -Sud.

Praca w placówkach opiekuńczych może również korzystać z WiFi i Internetu. Według BAGSO specjalne oferty są wykorzystywane np. do zatrudniania rezydentów czy opieki nad osobami z demencją. Można sobie nawet wyobrazić wymianę danych medycznych lub tworzenie sieci z technologią budynku lub pomieszczenia. „Inteligentny dom stanie się problemem” – mówi kierownik obiektu Fischer.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply