„Prawo Aarona”: amerykańscy politycy planują zmianę prawa

„Prawo Aarona”: amerykańscy politycy planują zmianę prawa

Po tym, jak aktywista internetowy Aaron Swartz odebrał sobie życie w obliczu zbliżającego się postępowania karnego, amerykańscy politycy wzywają do zmian w prawie. Kilku kongresmenów chce uniemożliwić prokuratorom dalsze domaganie się absurdalnie wysokich kar za drobne wykroczenia. Demokratyczna posłanka z Doliny Krzemowej Zoe Lofgren przedstawiła projekt ustawy zmieniającej prawo antyhakerskie z 1984 r. i inne przepisy komputerowe.

Zoe Lofgren nazwała swój projekt „Prawem Aarona” (PDF) i opublikowała go do dyskusji na portalu społecznościowym Reddit, którego współzałożycielem był Swartz. W szczególności chodzi o usunięcie niejasnych i szeroko interpretowanych sformułowań z Ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach z 1984 r. (CAFA) i innych przepisów. Pozwalają nadgorliwym prokuratorom nawet proste naruszenia regulaminu interpretować jako poważne przestępstwa. W ten sposób prokuratorzy wywierali presję na Aarona Swartza i grozili mu surowym wyrokiem – ponad 30 lat więzienia na kilka dni przed śmiercią.

Rodzina Swartza określiła jego śmierć jako „wynik systemu sądownictwa karnego charakteryzującego się zastraszaniem i nieproporcjonalnymi zarzutami”. Za jego śmierć obwinili prokuraturę i Massachusetts Institute of Technology (MIT). W międzyczasie uczelnia zapowiedziała, że ​​przeanalizuje i przetworzy swoją własną rolę.

Prokurator Massachusetts oskarżył Aarona Swartza, który opowiada się za wolnością informacji, o popełnienie poważnej kradzieży na kampusie MIT poprzez pobranie artykułów naukowych z płatnej bazy danych JSTOR. Niektóre teksty znajdowały się w domenie publicznej, a wiele innych materiałów zostało sfinansowanych przez uniwersytety i rządowe fundusze badawcze. Choć działacz nie czerpał z tego żadnych korzyści finansowych i nie rozpowszechniał artykułów, prokuratorzy oszacowali, że straty wyniosłyby miliony.

Carmen Ortiz, prokurator stanu Massachusetts, była odpowiedzialna za akt oskarżenia. Adwokaci amerykańscy są organizacyjnie częścią Departamentu Sprawiedliwości i są mianowani przez prezydenta USA na czteroletnią kadencję. Carmen Ortiz, również ambitna politycznie, sama znalazła się pod publiczną krytyką. Wpływowy kalifornijski republikański kongresman Darrell Issa ogłosił śledztwo w sprawie oskarżenia Aarona Swartza.

Petycja wzywa teraz administrację Obamy do usunięcia Carmen Ortiz ze stanowiska. Znalazła ponad 35 000 zwolenników w ciągu zaledwie kilku dni na stronie internetowej We the People, udostępnianej przez Biały Dom dla petycji online. Osiągnęła już cel 25 000 wymaganych podpisów, po czym rząd USA musi odpowiedzieć na petycję oficjalnym oświadczeniem. Od 15 stycznia „My naród” postawiło znacznie wyższą przeszkodę w postaci 100 tys. podpisów, ale nie dotyczy to złożonych wcześniej petycji.

Inna petycja dotyczy asystenta prokuratora USA Steve'a Heymanna, któremu bezpośrednio powierzono oskarżenie Aarona Swartza i od tego czasu otrzymał 4340 podpisów. Domaga się jego uwolnienia, zanim „jego bezwzględne oskarżenia zabiorą dalsze życie”. Podczas gdy Heymann pracował jako prokurator, młody haker popełnił już samobójstwo w 2008 roku. 24-letni Jonathan James został oskarżony o poważną cyberprzestępczość i zaprotestował w liście pożegnalnym, który zostawił.

[z materiałem od Stevena Musila, News.com]

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply