19-letni Berliner aresztowany jako przywódca gangu za oszustwo związane z biletami kolejowymi

19-letni Berliner aresztowany jako przywódca gangu za oszustwo związane z biletami kolejowymi

Berliński student został aresztowany jako rzekomy mózg gangu internetowych przestępców, którzy podobno ukradli co najmniej 300 000 euro z biletami Deutsche Bahn. 19-latek jest teraz w areszcie w Berlinie, poinformowała we wtorek główna komenda policji w Saarland. LKA i policja federalna przeszukały mieszkanie studenta w połowie lipca i przejęły dowody.

Szyfruj dane na komputerze i w chmurze

Mówi się, że gang sprzedawał bilety kolejowe przez Internet w ponad 2000 przypadkach, które wcześniej wpadły w nieuczciwe ręce.

Ponadto mówi się, że student oszukiwał firmy internetowe zajmujące się sprzedażą wysyłkową wraz z innymi wspólnikami. 19-latkowi zarzuca się przede wszystkim otwieranie kont pod fałszywymi tożsamościami, dzięki którym nielegalnie wygenerowane zyski były zamieniane na gotówkę.

Współsprawca aresztowany w lutym

Śledczy namierzyli rzekomego pomysłodawcę po aresztowaniu w lutym 25-latka z okolic Saarbrücken. Jest w areszcie w Saarbrücken, 19-latek w Berlinie.

Dowody zostały już skonfiskowane z mieszkania berlińskiego studenta 10 lipca. Policja nie poinformowała jeszcze, w jaki sposób gang zdobył bilety na pociąg.

Coraz więcej fałszywych biletów w obiegu

Deutsche Bahn ma coraz większe kłopoty z oszustami, którzy sprzedają tanie bilety w Internecie, które płacą skradzionymi kartami kredytowymi. W 2013 r. powinno być prawie 28 000 podejrzeń o oszustwa związane z biletami. Dwóch mężczyzn zostało skazanych na kilka lat więzienia w sądzie okręgowym w Berlinie w sierpniu 2013 roku. Uszkodzenia Deutsche Bahn sięgały setek tysięcy. Policja Federalna od grudnia 2012 r. utworzyła w Poczdamie biuro ds. koordynacji tego rodzaju oszustw.

Uważaj na bilety, które są zbyt tanie

Każdy, kto kupuje takie bilety ze zniżką przez Internet, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, jeśli wiedział lub powinien był wiedzieć o oszustwie w tle. Nabywców należy zdziwić, jeśli na bilecie widnieje np. zapłacona opłata w wysokości 140 euro, ale ma przelać tylko 40 euro.

Na pytanie okazyjną cenę oszuści uzasadniają tym, że mają bonusowe lub opóźnione bony kolejowe. Jeśli oszustwo zostanie wykryte przed rozpoczęciem pociągu, bilet można anulować. Wtedy istnieje ryzyko wysokich zwrotów.

Więcej ekscytujących tematów cyfrowych znajdziesz tutaj.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply