54 miliony euro wyrwane z Interpolu trafiły do ​​Nigeria Connection

54 miliony euro wyrwane z Interpolu trafiły do ​​Nigeria Connection

Internauci znają irytujące e-maile od rzekomych nigeryjskich książąt, którzy chcieliby podzielić się swoimi milionami euro z odbiorcami – oczywiście za kilka tysięcy euro zaliczki. Teraz jeden z tych „książąt” wszedł w śledztwo Interpolu.

Uważaj na nowe oszustwa na telefonie

Przywódca gangu ze znanego związku z Nigerią został aresztowany w zachodnioafrykańskim mieście Port Harcourt, poinformował Interpol. Uważa się, że 40-latek stoi za oszustwami, które łącznie straciły ponad 54 mln euro.

Sieć z 40 wspólnikami

„W jednym przypadku ofiara musiała zapłacić 15,4 miliona dolarów” – powiedział Interpol. Człowiek o imieniu „Mike” kierował siecią co najmniej 40 wspólników działających z Nigerii, Malezji i RPA. Do swoich oszustw grupa wykorzystywała zhakowane konta e-mail z małych i średnich firm na całym świecie. Dotknęły m.in. firmy z USA, Kanady, Australii, Indii i Rumunii.

Według Interpolu „Mike” miał też pomocników w Europie, USA i Chinach. Podali dane bankowe, aby oszukane pieniądze mogły zostać wyprane.

Oszustwa dotyczące witryn randkowych

Po aresztowaniu podejrzanego o ściąganie drutu, według Interpolu wyszło na jaw, że był on zamieszany w dalszą działalność przestępczą. Mówi się również, że był zamieszany w oszustwa dotyczące internetowych serwisów randkowych.

Wraz z "Mike" rzekomo aresztowano 38-letniego rzekomego wspólnika. Oba są obecnie zagrożone między innymi zarzutami przestępstw komputerowych, spisku i oszustw finansowych.

Alibi świat pośredników

Seit Jahren ist die Nigeria-Connection aktiv. Für ihre Opfer bauen die Syndikate im Internet eine Alibi świat pośredników und real existierenden Personen auf, sodass der Betrug schwer zu erkennen ist.

Domniemani spadkobiercy milionów, zwycięzcy loterii i królewskie dzieci trafiały na pierwsze strony gazet. Oszustwo oszustów z wyprzedzeniem jest zawsze takie samo: proszą o pieniądze od swoich ofiar, opowiadając pełne przygód historie. W nagrodę hojny pomocnik otrzymywałby sporą część zaoszczędzonej sumy.

Działa kilka gangów z Nigerii

Holenderski instytut Ultrascan obliczył, że syndykaty z Nigerii prawdopodobnie w 2010 roku ukradły na całym świecie około 6,7 miliarda euro. W samych Niemczech instytut zidentyfikował 24 kręgi oszustów z łącznie 455 członkami. Aby to zrobić, ocenił 8 000 prawdziwych przypadków. Ofiary nigeryjskie są w większości dobrze sytuowane i wykształcone. Są wśród nich prawnicy, ale także lekarze i przedsiębiorcy.

Więcej ekscytujących tematów znajdziesz na naszej cyfrowej stronie głównej.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply