71-latek aresztowany w aferze podsłuchowej „Wiadomości ze świata”

Post

71-latek aresztowany w aferze podsłuchowej „Wiadomości ze świata”

Brytyjska policja metropolitalna aresztowała 71-letniego mężczyznę. Jest podejrzany o udział w skandalu związanym z podsłuchami wokół niedziałającego już tabloidu „Wiadomości ze świata” prowadzonego przez grupę medialną News Corp. Tożsamość mężczyzny nie jest jeszcze znana. Sky News, który jest częścią News Corp, podejrzewa, że ​​to 71-letni Stuart Kuttner, były redaktor naczelny News of the World, który opuścił gazetę w 2009 roku. Oskarżany jest o korupcję i spisek w celu podsłuchu telekomunikacji.

W ostatnich tygodniach skandal podsłuchowy wokół brytyjskiej gazety przekształcił się z czysto brytyjskiej sprawy w problem międzynarodowy. Między innymi okazało się, że pracownicy gazety od lat podsłuchiwali skrzynki celebrytów i ofiar morderstw, nie tylko w Wielkiej Brytanii. News of the World podobno próbował również wynająć prywatnego detektywa z Nowego Jorku, który włamał się do telefonów komórkowych ofiar ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Sprawa jest obecnie badana przez Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Od zeszłego tygodnia w aferę zaangażowany jest również New York Post. Jak donosi CNN, dział prawny News Corp poinstruował pracowników gazety, aby nie „niszczyli, nie wyrzucali ani nie zmieniali żadnych dokumentów, które mogą mieć znaczenie”. Wiąże się to z podsłuchiwaniem telefonów bez zezwolenia i przekupywaniem urzędników państwowych w celu uzyskania informacji.

Łącznie z aresztowanym 71-latkiem, do tej pory aresztowano łącznie jedenastu pracowników News of the World i jej spółki macierzystej News International. Wśród nich są Rebekah Brooks, była szefowa News International i Andy Coulson, były redaktor naczelny News of the World.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply