75 milionów euro przechwyconych przez FBI i Europol zniszczyło pierścień hakerski „Gameover Zeus”

75 milionów euro przechwyconych przez FBI i Europol zniszczyło pierścień hakerski „Gameover Zeus”

Policja wysadziła siatkę hakerów rzekomo odpowiedzialnych za botnet „Gameover Zeus” i budzącego postrach trojana szantażującego „Cryptolocker”. Oprócz FBI i europejskiego organu policyjnego Europolu w kampanię zaangażowane było także Federalne Biuro Policji Kryminalnej. Mówi się, że cyberprzestępcy ukradli równowartość ponad 75 milionów euro, powiedział Europol.

Jak chronić swój smartfon z Androidem

Mówi się, że gang hakerski zainfekował do miliona komputerów w dwunastu krajach wirusem „Gameover Zeus” i stworzył sieć przestępczą. Z pomocą tego szkodliwego oprogramowania przestępcy internetowi przeniknęli do komputerów i szpiegowali dane bankowe oraz inne poufne dane. „Gameover Zeus” to „najbardziej wyrafinowany botnet”, jaki FBI kiedykolwiek ujawniło, powiedział śledczy FBI Robert Anderson.

Według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości domniemany szef gangu hakerów został oskarżony w dwóch stanach USA. 30-letni Rosjanin jest oskarżony między innymi o oszustwa, pranie pieniędzy i włamywanie się do komputerów. Podobno podejrzany ostatnio przebywał w kurorcie Anapa nad Morzem Czarnym.

Trojany ransom wyłudzają użytkowników komputerów

Trojan szantażujący „Cryptolocker”, którego obawiają się użytkownicy komputerów, również został wysłany za pośrednictwem botnetu „Gameover Zeus”. Według Europolu, od kwietnia 2014 r. „Cryptolocker” zainfekował ponad 234 000 komputerów i wziął je jako zakładników. Według śledczych w USA przestępcy schwytali ponad 27 milionów dolarów tym oszustwem.

Mówi się, że „Cryptolocker” dotarł do komputera swoich ofiar jako rzekoma faktura lub pobranie wideo, pisze Europol w krótkiej wiadomości (PDF). Tam złośliwe oprogramowanie szyfrowało znalezione dokumenty i udostępniało hasło jedynie w zamian za zapłatę okupu w wirtualnych walutach. Porywacz zakładników odniósł nawet sukces z komputerami amerykańskiej policji, jak pokazał incydent z listopada.

Kompleksowe śledztwa i współpraca międzynarodowa

„Te oszustwa były niezwykle wyrafinowane i niezwykle dochodowe” – powiedział prawnik Departamentu Sprawiedliwości Leslie Caldwell. „Cyberprzestępcy nie ułatwili nam ich odnalezienia i rozbicia”. Władze kilkunastu krajów, w tym Europejskie Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości w Hadze, współpracowały z Dellem i Microsoftem, a także firmami antywirusowymi, takimi jak McAfee i Symantec, aby wyłączyć „Gameover Zeus” i „Cryptolocker”. To się udało, powiedział Leslie Caldwell.

Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił dalsze środki mające na celu wyczyszczenie zainfekowanych komputerów za pomocą „Gameover Zeus” alias „Zeus P2P”. Wciąż stanowią zagrożenie dla internautów: „Zrobimy wszystko, aby operatorzy nie odzyskali kontroli nad zainfekowanymi maszynami” – powiedział prokurator.

Więcej ekscytujących tematów cyfrowych znajdziesz tutaj.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply