Adobe zamyka wycieki bezpieczeństwa w programach Adobe Reader i Acrobat

Adobe zamyka wycieki bezpieczeństwa w programach Adobe Reader i Acrobat

Dzięki awaryjnej aktualizacji oprogramowania PDF Adobe Reader i Acrobat firma Adobe zamyka dwie luki w zabezpieczeniach, które zostały sklasyfikowane jako krytyczne. Ważna aktualizacja zabezpieczeń jest dostępna dla obu programów w systemach operacyjnych Windows, Mac OS i Linux. Firma Adobe zaleca natychmiastową aktualizację, ponieważ luki są już aktywnie wykorzystywane. Atakujący mogą przejąć kontrolę nad komputerem.

Prawidłowo zabezpiecz przeglądarkę Windows

Zaledwie tydzień po odkryciu krytycznych luk w zabezpieczeniach programów Adobe Reader i Acrobat, Adobe dostarcza aktualizację, która zamyka te przecieki. Dotyczy to wersji Adobe Reader 9.5.3, X i XI dla Windows, Mac OS i Linux. Aktualizacja jest również dostępna dla programu Adobe Acrobat w wersjach 9.5.3, X i XI dla systemów Windows, Mac OS i Linux.

Aktualizacja zwykle odbywa się automatycznie

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje oprogramowanie zostało już zaktualizowane przez automatyczne aktualizacje, powinieneś zwrócić uwagę na aktualne numery wersji 9.5.4, 10.1.6 i 11.0.02. Numer wersji można znaleźć w menu Pomoc pod pozycją O programie Adobe Reader. Aktualizację można również zainicjować ręcznie. W tym celu kliknij Pomoc w odpowiednim oprogramowaniu i wywołaj funkcję sprawdzania aktualizacji.

Trojan ukrywa się w systemie Windows

Firma Adobe nie podaje żadnych szczegółów na temat dwóch luk w zabezpieczeniach, które naprawi aktualizacja. Na anglojęzycznej stronie z informacjami o bezpieczeństwie firma pisze tylko, że napastnicy mogą przemycić złośliwe oprogramowanie do komputerów przez dziury i przejąć kontrolę. Ta brama jest już aktywnie używana w systemie Windows. W tym celu napastnicy najwyraźniej wysłali pocztą elektroniczną specjalnie przygotowane pliki PDF. Eksperci z firmy FireEye, specjalizującej się w złośliwym oprogramowaniu, którzy współpracują z Adobe, podobno zdemaskowali „Trojan.666”, złośliwe oprogramowanie, które wnika głęboko w systemy Windows, a następnie czeka na polecenia od nieznanego autora.

Jak się chronić

Ogólnie rzecz biorąc, linki do stron do plików PDF lub załączniki do wiadomości e-mail od nieznanych nadawców nigdy nie powinny być otwierane bez możliwości oceny źródła. Pomaga również utrzymać jak najwyższy poziom ochrony komputera. W tym celu oprogramowanie centralne powinno być zawsze aktualne, od systemu operacyjnego przez przeglądarkę po program antywirusowy. Utrudnia to pomyślne zainstalowanie trojanów i innego złośliwego oprogramowania na komputerze.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply