Akamai zgłosił mniej ataków DDoS na firmy w pierwszym kwartale

Post

Akamai zgłosił mniej ataków DDoS na firmy w pierwszym kwartale

W pierwszym kwartale 2014 r. było o 49 proc. mniej ataków na firmy poprzez rozproszoną odmowę usługi niż w poprzednim kwartale. Akamai informuje, że było to spowodowane głównie spadkiem liczby ataków na dostawców usług biznesowych i dostawców usług finansowych.

W nowym raporcie o stanie Internetu stwierdza się również, że liczba ataków wzrosła o 11 procent rok do roku. A masowe ataki na władze w Singapurze zwiększyły ogólną liczbę ataków na władze. Ponadto wzrasta liczba powtarzających się przypadków: co czwarta zaatakowana firma była wielokrotnie ofiarą ataku DDoS.

W wartościach bezwzględnych w pierwszym kwartale Akamai obserwowało 164 organizacje, na które atakowano DDoS. 43 z nich zostało kilkakrotnie zaatakowanych, 5 nawet więcej niż pięć razy w ciągu trzech miesięcy. Maksymalnie było 17 wyraźnie różnych ataków na jeden cel.

Akamai w swoim raporcie przedstawia również najczęściej atakowane porty. Na pierwszym miejscu jest port 445 – Microsoft Download Services – z udziałem 14 proc. Rok temu było to 30 proc. Z kolei Port 5000 – Universal Plug & Play – wzrósł z poziomu poniżej 0,1 na tysiąc do 12 procent, co plasuje go na drugiej pozycji. Port 23 - Telnet - również znacznie wzrósł w ciągu roku, a mianowicie z 3,2 do 8,0 proc., co daje 3 pozycję w rankingu jeszcze przed portem 80 - HTTP - i 443 - HTTPS.

Raport Akamai jest dostępny do pobrania w całości i bezpłatnie jako streszczenie. Istnieje również aplikacja na iOS, która ilustruje dane.

Akamai ogłosił przejęcie Prolexic w grudniu 2013 roku i od tego czasu go zakończył. Płaci około 370 milionów dolarów firmie, która tworzy rozwiązania bezpieczeństwa oparte na chmurze. Prolexic, którego motto brzmi „Ataki DDoS kończą się tutaj”, jest jednym z największych dostawców w swojej niszy rynkowej.

Około 15 do 30 procent całego ruchu internetowego przechodzi obecnie przez serwery Akamai, firmy założonej w 1998 roku. Jej podstawową działalnością jest dynamiczne kierowanie treści w celu uniknięcia przeciążenia sieci i zwiększenia niezawodności ofert internetowych. Odzwierciedla również witryny klientów na własnych serwerach. Jeśli chcesz uzyskać do niego dostęp, otrzymasz go z najbliższego serwera lub tego, który ma obecnie najlepsze połączenie. W rezultacie ładują się szybciej, a awarie są mniej powszechne.

Z kolei firma Prolexic, która powstała w 2003 roku, ma kilka tysięcy klientów z branży e-commerce, software-as-a-service, hotelarskiej i hotelarskiej oraz gier. Akamai planuje dodać swoje rozwiązanie do własnego, aby lepiej chronić klientów przed atakami w warstwie aplikacji, sieci oraz atakami wymierzonymi w centra danych.

[z materiałem Larry'ego Dignana, ZDNet.com]

Wskazówka: Jak dobrze znasz firmy high-tech, które są notowane na giełdzie? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply