Ankieta Telekom: Prawie co druga osoba padła ofiarą cyberprzestępczości

Ankieta Telekom: Prawie co druga osoba padła ofiarą cyberprzestępczości

Prawie połowa internautów w Niemczech (48 proc.) padła już ofiarą cyberprzestępczości. Tylko 45 procent zostało już dotkniętych wirusami, trojanami lub innym złośliwym oprogramowaniem. Osiem procent padło ofiarą przestępstw phishingowych, takich jak kradzież danych logowania, a cztery procent padło ofiarą kradzieży tożsamości. Tak wynika z reprezentatywnej ankiety z okazji dzisiejszego „Dnia Bezpiecznego Internetu” na zlecenie Computerhilfe Deutsche Telekom, w ramach której analitycy TNS Emnid zapytali 1070 internautów o sposób postępowania z danymi osobowymi.

Zgodnie z wynikami badania wrażliwość w przetwarzaniu danych różni się w zależności od wieku: łącznie 54% ankietowanych przekazało swoje nazwiska w Internecie bez większych obaw. Wśród osób w wieku od 30 do 39 lat jest to 60 proc., w grupie wiekowej powyżej 60 lat jednak tylko 42 proc.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku adresu e-mail. Połowa respondentów stwierdziła, że ​​beztrosko przekaże je dalej, a 61 procent osób w wieku 30-39 lat stwierdziło, że tak. Najbardziej ostrożna grupa wiekowa to ponownie osoby powyżej 60. roku życia, z których tylko 36 proc. bez wahania podaje swój adres e-mail w Internecie.

Inaczej jest z adresem, numerem telefonu i zdjęciami. Respondenci są znacznie bardziej wrażliwi na te dane. Tylko 29 proc. nie ma problemu z podaniem adresu, a 21 proc. bez wahania podaje swój numer telefonu. Największa ostrożność dotyczy obrazów: tylko 13% uczestników badania przekazuje je lekko. „Pokolenie selfie” w wieku od 14 do 39 lat jest mniej beztroskie. 19 proc. z nich deklaruje, że bez wahania może umieścić swoje zdjęcia w Internecie, podczas gdy dotyczy to tylko 8-10 proc. osób powyżej 40 roku życia.

Podpis elektroniczny z wyprzedzeniem - Jak firmy mogą usprawnić procesy i zaoszczędzić pieniądze

„Zasadniczo należy być bardzo ostrożnym przy przekazywaniu danych osobowych w Internecie” – radzi Jochen Beck z Computer Aid Telekomu. Ponadto użytkownicy powinni przestrzegać ogólnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, takich jak aktualizowanie systemu operacyjnego, ochrony antywirusowej, przeglądarki i innego oprogramowania, aby wyeliminować ewentualne luki w zabezpieczeniach. Ważne jest również, aby wybrać bezpieczne hasło i regularnie je zmieniać. Pobieranie powinno odbywać się wyłącznie za pośrednictwem godnych zaufania witryn, a w przypadku korzystania z sieci WLAN musi być ona zabezpieczona aktualnym standardem szyfrowania.

Jak wynika z badania, jeśli problem wystąpi pomimo wszystkich środków ostrożności, większość użytkowników (56 procent) może go rozwiązać samodzielnie. Dotyczy to jednak tylko młodszych. Większość osób w wieku powyżej 50 lat stwierdziła, że ​​problem można opanować tylko dzięki pomocy z zewnątrz.

Wskazówka: Czy znasz historię wirusów komputerowych? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply