Anonimowe ataki na stronę rządu USA

Anonimowe ataki na stronę rządu USA

Anonimowi zaatakowali witrynę internetową amerykańskiej komisji ds. wyroków rządu USA dwukrotnie w ciągu weekendu w ramach operacji Last Resort. W pierwszym ataku hakerzy postawili rządowi USA ultimatum na wdrożenie reformy sądownictwa. W przeciwnym razie ujawniliby poufne informacje, które według nich są w ich posiadaniu.

Akcja jest podobno reakcją na samobójstwo aktywisty internetowego Aarona Swartza. Mówi się, że amerykańskie sądy spowodowały tragiczną śmierć Swartza „nadgorliwymi” śledztwami. Jego rodzina oskarża śledczych m.in. o nękanie Swartza przestarzałymi przepisami o przestępczości komputerowej. Według Anonimowego samobójstwo „przekroczyło granicę”.

Nie wiadomo, jakie pliki chce opublikować Anonymous. Ale noszą nazwy sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z oświadczeniem pozostawionym w pierwszym ataku, zaszyfrowane pliki zostały opublikowane na kilku stronach internetowych w ciągu ostatnich kilku dni. Anonim nie chce dostarczać kluczy wymaganych do czytania, dopóki rząd USA nie pozwoli na wygaśnięcie ultimatum reformy sądownictwa.

„Od dzisiaj będziemy wybierać przedstawiciela mediów w regularnych odstępach czasu i dostarczać mu obszernie zaczernione fragmenty akt” – powiedział Anonim na stronie internetowej amerykańskiej Komisji Skazań. Media chcące uczestniczyć w programie musiałyby zaoferować bezpieczny kanał komunikacji.

Amerykańska Komisja ds. Skazań zareagowała na atak hakerski, zamykając swoją stronę internetową. Witryna została przywrócona w sobotę wieczorem około godziny 20:00 czasu lokalnego. W niedzielę Anonymous ponownie przejął kontrolę nad „ussc.gov” i przekształcił witrynę w grę wideo „Asteroids”. Strona jest obecnie niedostępna.

Drugie włamanie pokazuje, że Anonymous miał, przynajmniej tymczasowo, większą kontrolę nad serwerami sieciowymi Amerykańskiej Komisji Skazań, niż zakładała agencja. Odparła pierwszy atak, usuwając wpis DNS witryny. Jednak to rozwiązanie najwyraźniej nie było wystarczające.

Amerykańska Komisja ds. Skazań to niezależna agencja amerykańska, która ustala zasady orzekania wyroków w sądach federalnych. Została utworzona w 1984 roku, aby ograniczyć swobodę sędziów.

Nadmierne ściganie Swartza spotkało się z krytyką ponadpartyjną w Stanach Zjednoczonych. Kongresmeni planują zmiany legislacyjne, aby uniemożliwić prokuratorom dalsze nakładanie absurdalnie wysokich kar za drobne przestępstwa. Prokuratorzy zażądali, aby Aaron Swartz przyznał się do poważnych przestępstw po pobraniu obszernych artykułów naukowych z płatnej bazy JSTOR i nie chcieli, aby uszło mu to na sucho.

[z materiałem z Violet Blue, ZDNet.com]

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply