Anonimowy atak na Stratfor: wyciekły szczegóły

Anonimowy atak na Stratfor: wyciekły szczegóły

Po udanym ataku hakerskim ze środowiska Anonymous na Stratfor obszerne dane zostały upublicznione. Według podsumowania nowojorskiego specjalisty ds. bezpieczeństwa Identity Finder, Anonymous i AntiSec opublikowali 50 277 numerów kart kredytowych, 86 594 adresów e-mail, 25 537 numerów telefonów i 44 188 zaszyfrowanych haseł, z których około 50 procent jest łatwych do odszyfrowania. Opublikowane do tej pory dane pochodzą najwyraźniej z pierwszej połowy listy subskrybentów Stratfor, więc kolejnych publikacji można się spodziewać w ciągu najbliższych kilku dni. W tym samym czasie 2,7 miliona wiadomości e-mail, które rzekomo posiada AntiSec, wciąż czeka na zatwierdzenie. Według hakerów mają udowodnić, że Stratfor nie jest „nieszkodliwą firmą”, za którą się podaje.

Strona internetowa Strategic Forecasting Inc - znana jako Stratfor - jest nadal niedostępna. Firma jest określana jako think tank lub „cieniowa CIA”. Dostarcza swoim klientom analizy geopolityczne i prognozy na przyszłość. Do jego klientów należą armia amerykańska, siły powietrzne USA, policja z Miami, firma zbrojeniowa Lockheed Martin, ale także rzekomo Deutsche Bank i Deutsche Telekom.

Stratfor obecnie komunikuje się na swojej stronie na Facebooku i wydaje się, że chce bagatelizować swoje problemy: „Ujawnienie dotyczyło tylko listy niektórych członków, którzy kupili nasze publikacje i nie jest listą osób lub organizacji, które zamierzają subskrybować publikacje również mieć związek ze Stratforem ”.

Stratfor odradza nawet swoim członkom publiczne wypowiadanie się i wspieranie firmy: „Zdaliśmy sobie sprawę, że nasi członkowie, którzy wyrażają swoje poparcie dla nas na Facebooku, mogli zostać za to zaatakowani i są narażeni na utratę poufnych informacji. Wielokrotnie publikowane na innych stronach internetowych . Dlatego zalecamy ochronę za pomocą środków bezpieczeństwa, gdy komentujesz na Facebooku lub jeśli z niego nie korzystasz.”

Pojawiły się różne doniesienia o wykorzystaniu informacji o kartach kredytowych, które podobno chciał wykorzystać do przekazania 1 miliona dolarów organizacjom charytatywnym. Prawdą jest, że niektóre rachunki za darowizny, o których mówi się, że zostały dokonane za pomocą tych kart kredytowych, zostały opublikowane w okresie świątecznym. Organizacje charytatywne ankietowane przez New York Times nie były w stanie wyciągnąć żadnych ostatecznych wniosków, ponieważ o tej porze roku mają znacznie większą liczbę darowizn. Według Barretta Browna, który uważany jest za rzecznika Anonimowych, takie darowizny nie były celem kampanii.

Nie jest również jasne, kto był ostatecznie odpowiedzialny za atak na Stratfor. W sprzecznych zeznaniach ponownie stało się jasne, że kolektyw hakerski Anonymous jest tylko luźno zorganizowany i nie stanowi jednolitej grupy. Zaprzeczenie stwierdzało, że w żadnym wypadku nie było to działanie Anonimowe. Inne zaprzeczenie uznało to za celową dezinformację. Zakładano również udział grupy LulzSec i kampanii AntiSec.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply