Anonimowy atakuje nieuczciwe firmy

Anonimowy atakuje nieuczciwe firmy

Kolektyw hakerski Anonymous rozszerza swoją działalność o biznes. Na przykład nowa podgrupa „Anonymous Analytics” ma na celu wyśledzenie firm, które fałszywie przedstawiają swoją sytuację finansową ze szkodą dla swoich inwestorów. Widzi swoje zadanie w „demaskowaniu firm, które są podatne na zły ład korporacyjny i są zaangażowane w szeroko zakrojone oszustwa”.

Członkowie Anonymous Analytics chcą „uzyskać informacje w niekonwencjonalny sposób”, jak wyjaśniają na swojej stronie internetowej. W skład zespołu weszli analitycy, księgowi, statystycy, eksperci komputerowi i prawnicy. Jednak raporty dochodzeniowe powinny opierać się wyłącznie na informacjach, które zostały legalnie uzyskane i dokładnie zweryfikowane przed publikacją.

Pierwszym celem aktywistów internetowych jest firma rolnicza notowana na giełdzie w Hongkongu, która wcześniej była uważana za jedną z najcenniejszych firm w Chinach. 38-stronicowy raport (PDF) od Anonymous Analytics oskarża Chaoda Modern Agriculture o oszukiwanie inwestorów, fałszowanie raportów rocznych i wyprowadzanie funduszy za pośrednictwem firmy-przykrywki. Jest to jeden z największych przypadków oszustw na giełdzie w Hongkongu, który ciągnie się od jedenastu lat. Najwyższe kierownictwo firmy zniknęło ponad 400 milionów dolarów i przeznaczyło więcej pieniędzy inwestorów na inwestycje wysokiego ryzyka. Firma ma niewielkie szanse na przetrwanie i może wkrótce stracić swoje notowania na giełdzie.

Pomimo nietypowego pochodzenia raportu, agencja informacyjna Reuters szczegółowo o tym poinformowała. Władze Hongkongu potwierdziły, że prowadzą dochodzenie w sprawie Chaody. Akcje firmy spadły o 26 procent, zanim handel został zawieszony. Ogólnie rzecz biorąc, od końca maja straciły nawet około trzech czwartych swojej wartości, kiedy chińskojęzyczny magazyn w Hongkongu oskarżył firmę o podawanie fałszywych informacji na temat obszarów pod uprawę.

Rzecznik Anonimowy powiedział Financial Times, że atakowanie nieuczciwych firm jest „logicznym następnym krokiem”: „Wierzymy, że możemy wnieść coś tutaj”.

Witryna Anonymous Analytics utworzyła skrzynkę pocztową na przydatne informacje. Większe firmy w krajach zachodnich tak naprawdę nie muszą się jeszcze o to martwić. „Musimy zacząć od mniejszych firm, aby poszerzyć nasze zasoby i doświadczenie oraz powoli wspinać się w górę łańcucha pokarmowego” – powiedział rzecznik. „Chcielibyśmy obalić następnego Madoffa, ale musimy też uważać, aby się nie przeciążyć”.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply