Anonimowy włamał się do europejskiej agencji kosmicznej ESA „dla zabawy”

Anonimowy włamał się do europejskiej agencji kosmicznej ESA „dla zabawy”

Anonim zaatakował europejską agencję kosmiczną ESA. Jak donosi Hackread, kolektyw hakerów zdołał włamać się do kilku poddomen witryny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ten sposób natknęli się na dane osobowe i dane logowania tysięcy użytkowników. Hakerzy nie podali konkretnego powodu ataku.

Subdomeny „due.esrin.esa.int”, „exploration.esa.int” i „sci.esa.int”. Hakerzy uzyskali dostęp do bazy danych na stronie poprzez ślepą dziurę wstrzykiwania SQL. Hackread klasyfikuje dane opublikowane przez Anonimowych pracowników ESA jako przypuszczalnie autentyczne. Zawierają one m.in. imiona i nazwiska, adresy e-mail, adresy biur oraz numery telefonów i faksów setek użytkowników. Dane co najmniej 52 osób dotkniętych, w tym hasła, były dostępne w postaci zwykłego tekstu.

Według raportu trzeci plik zawiera nazwiska, adresy e-mail i niezaszyfrowane hasła ponad 8000 użytkowników witryny ESA. Wszystkie dane są teraz swobodnie dostępne w Internecie.

Przedstawiciel kolektywu powiedział Hackreadowi, że Anonymous zaatakował ESA „dla zabawy”, ponieważ Boże Narodzenie jest tuż za rogiem. Za włamanie ponoszą odpowiedzialność osoby, które wystąpiły przeciwko Światowej Organizacji Handlu (WTO) i stronie internetowej Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Również w tych przypadkach hakerzy wykradli dane pracownikom danych organizacji.

Jak optymalna infrastruktura IT dla rozwiązań UCC zwiększa produktywność Twoich pracowników

Anonim wywołał ostatnio sensację działaniami przeciwko terrorystycznemu Państwu Islamskiemu i kandydatowi na prezydenta USA Donaldowi Trumpowi. Atak na stronę ESA, nawet jeśli był tylko dla zabawy, rodzi pytania o środki bezpieczeństwa agencji kosmicznej, zwłaszcza że znane są obecnie różne środki, które mają zapobiegać przemycaniu przez hakerów własnych poleceń baz danych do baz danych SQL. Haker, który włamał się do bazy danych chińskiego producenta komputerów do nauki VTech, wykorzystał ostatnio podobną lukę. Wykradł dane nawet 11,68 mln klientów firmy, w tym blisko 6,4 mln dzieci.

Wskazówka: czy znasz najsłynniejszych hakerów? Sprawdź swoją wiedzę - z 15 pytaniami na silicon.de.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply