Anonimowy wychodzi na ulice

Anonimowy wychodzi na ulice

Demonstracje odbyły się w ponad 400 miastach na całym świecie po tym, jak kolektyw hakerski Anonymous wezwał do „Marszu Milionów Masek”. Liczni kibice zgromadzili się 5 listopada w miastach USA, ale także Australii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Meksyku. Wielu z nich nosiło maski Guya Fawkesa – czasami na plecach, gdy maskowanie było zabronione przez lokalne prawo.

Protesty były skierowane przeciwko korupcji, środkom oszczędnościowym i państwu inwigilacji. Demonstracje miały na celu „obronę ludzkości” i „przypomnienie, kim są twoi wrogowie: miliarderzy, którzy są właścicielami banków i korporacje, które korumpują polityków, którzy przywiązują ludzi do niesprawiedliwości”. Chodzi też o „ożywienie ruchu na rzecz walki o wolność w Internecie”.

„Obama, wyjdź”, krzyczeli protestujący przed Białym Domem w Waszyngtonie. Podczas gdy większość wydarzeń w USA przebiegała spokojnie, aresztowania miały miejsce w Denver po rzekomym uszkodzeniu budynku.

Protestujący w kilkunastu brazylijskich miastach protestowali przeciwko milionom wydanym na mistrzostwa świata w piłce nożnej, jednocześnie oszczędzając na edukacji i zdrowiu. W Londynie uczestnicy zebrali się na Trafalgar Square i przenieśli do Victoria Memorial przed Pałacem Buckingham, gdzie doszło do odosobnionych starć z policją.

W dniu akcji aktywiści Anonymous nawiązali do próby zamachu Guya Fawkesa na angielskiego króla Jakuba I 5 listopada 1605 r. 5 listopada jest zatem nadal uważany za historyczny dzień w Wielkiej Brytanii. W powieści graficznej „V jak Vendetta” i filmie o tym samym tytule anarchista o imieniu „V” walczy z totalitarnym rządem i pojawia się w masce Guya Fawkesa. To zainspirowało członków Anonimowych do noszenia masek Guya Fawkesa podczas publicznych działań.

[z materiałem od Dary Kerr, News.com]

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply