Fritz Repeater: większy zasięg routera

Post

Fritz Repeater: większy zasięg routera

Dzięki Fritz Repeater sieć WLAN może zostać rozszerzona w mieszkaniu, domu lub biurze. Jest to zawsze przydatne, gdy łącze radiowe między Fritzbox a odbiornikiem WLAN jest zbyt długie lub źródła zakłóceń wpływają na szybkość transmisji danych i stabilność.

W najlepszym przypadku sieć radiowa WLAN powinna równie dobrze obejmować wszystkie pomieszczenia w domu. Następnie możesz bezprzewodowo surfować po sieci za pomocą urządzeń bezprzewodowych, takich jak notebooki, smartfony i tablety. W idealnych warunkach nowoczesne routery WLAN, takie jak Fritzbox, osiągają również duże zasięgi. W rzeczywistości jednak odbiór Wi-Fi często pogarsza się tak bardzo po kilku metrach, że jest to wyraźnie zauważalne i prowadzi do dużej irytacji.

Wewnątrz budynków występują liczne źródła zakłóceń, takie jak grube ściany, mikrofale czy linie energetyczne, które wpływają na sygnał radiowy WLAN, a tym samym na łączność bezprzewodową. Żelbet, elementy metalowe i powierzchnie szklane w szczególności tłumią fale radiowe. Urządzenia elektryczne mogą również mieć wrażliwy wpływ na sygnały radiowe w domu lub mieszkaniu, na przykład telefony bezprzewodowe i elektroniczne nianie, głośniki radiowe lub bezprzewodowe nadajniki sygnału wideo. Wtedy dane tylko ściekają lub zanikają, ponieważ połączenie bezprzewodowe nie dociera do żądanego pomieszczenia.

Ale szczególnie w przypadku urządzeń mobilnych jesteś zależny od stabilnego odbioru Wi-Fi w każdym miejscu. Wyświetlanie statusu WLAN na smartfonach i tabletach jest wskaźnikiem jakości połączenia z siecią bezprzewodową. Symbol pokazuje, jak dobra jest aktualna jakość sygnału WiFi z punktu widzenia urządzenia mobilnego. Im więcej słupków lub punktów, tym silniejszy sygnał.

Skutecznym sposobem na łatwe i trwałe wyeliminowanie martwych punktów jest inwestycja w wzmacniacz WLAN, który rozszerza zasięg istniejącej sieci radiowej. Wzmacniacze WLAN Fritz firmy AVM są szczególnie dobrze dopasowane do Fritzbox, ale są również kompatybilne z innymi routerami. Uruchomienie odbywa się za pomocą WPS praktycznie bez wysiłku związanego z konfiguracją. Wystarczy nacisnąć przycisk WPS na Fritzbox i na wzmacniaczu. W efekcie urządzenia wymieniają niezbędne dane logowania.

Porównanie routerów Fritzbox: który model jest najlepszy?

Wzmacniacze Fritz w naszym przeglądzie obsługują potężne funkcje sieci WiFi, które oferuje nowoczesny Fritzbox. Jeśli pracuje jako master mesh, przemienniki Fritz automatycznie przejmują wszystkie istotne ustawienia, takie jak jednolita nazwa WLAN (SSID), a także hasło, sieć gości i przełącznik czasowy WLAN. Ustawienia zmienione później w Fritzbox są również automatycznie przesyłane do przemienników. Ponadto oprogramowanie sprzętowe przemiennika można zaktualizować bezpośrednio za pomocą menu Fritzbox. Z wyjątkiem Fritz Repeater DVB-C, istnieje Fritz-OS w ​​wersji 7.10 lub nowszej dla wszystkich modeli repeaterów. Funkcje takie jak Cross Band Repeating, AP Steering lub Band Steering, które opierają się na standardach takich jak 11v i 11k, zapewniają, że Fritzbox i Fritz Repeater automatycznie koordynują się w celu uzyskania najlepszej wydajności. Dzięki funkcji samonaprawiania repeatery mesh połączone szeregowo natychmiast dostosowują się do zmian i na przykład utrzymują połączenie WiFi w przypadku awarii repeatera.

Wraz z Fritz Repeater 3000, AVM po raz pierwszy oferuje wzmacniacz WLAN jako samodzielne urządzenie. Dzięki temu można go umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu i nie jest bezpośrednio podłączony do gniazdka, jak inne wzmacniacze Fritz. Wzmacniacz nadaje jednocześnie w paśmie częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. Optymalne połączenie wszystkich urządzeń z siecią kratową Fritzbox jest możliwe dzięki dodatkowemu pasmu WLAN 5 GHz, ponieważ routery mesh i repeatery wymieniają informacje za pośrednictwem tego oddzielnego kanału. Z Fritz Repeater 3000 w wolnostojącej obudowie, AVM wprowadził nową generację repeaterów w lutym 2019 roku. Następnie w 2019 roku pojawiły się Fritz Repeater 2400, 1200 i 600 w nowym projekcie do użytku na gnieździe. Według AVM nowe repeatery powinny mieć mocne procesory i dużą ilość pamięci. Wraz z regularnymi aktualizacjami sprawia to, że przemienniki są odporne na przyszłość. Inteligentne technologie, takie jak sterowanie pasmem, sterowanie AP, powtarzanie crossband i funkcje samonaprawiania (patrz ramka) zapewniają, że urządzenia mobilne, takie jak smartfony, tablety i notebooki, są zawsze optymalnie zasilane z Wi-Fi.

Nowy Fritz Repeater 600 w formacie kwadratowym o wymiarach 6 x 6 cm zajmuje szczególnie mało miejsca. Dzięki czterem antenom nadaje w paśmie 2,4 GHz, poprawiając w ten sposób sygnał WiFi dla starszych urządzeń z 11n. Teoretyczna maksymalna prędkość 600 Mbit/s pozostaje w praktyce nieosiągalna, ponieważ repeater wymaga do tego kanałów 40 MHz, podczas gdy sieci 2,4 GHz muszą pracować prawie wyłącznie z kanałami 20 MHz, aby zminimalizować zakłócenia.

Fritz Repeater 1200 obsługuje zarówno pasmo 2,4 GHz, jak i 5 GHz, a każda z dwiema antenami osiąga przepustowość danych do 1266 Mbit/s. Dzięki gigabitowemu portowi LAN repeater można również zintegrować z siecią mesh za pomocą kabla LAN, a z drugiej strony urządzenia kompatybilne z siecią, takie jak telewizory Smart TV, można podłączyć do szybkiej sieci WLAN.

Fritz Repeater 2400 posiada również port Gigabit LAN, a dzięki czterem antenom na pasmo częstotliwości osiąga wydajność do 2332 Mbit/s - 1732 Mbit/s w standardzie ac i 600 Mbit/s w standardzie n. Dzięki funkcji crossband repeater repeater inteligentnie przekazuje dane bez zmniejszania prędkości o połowę i automatycznie przesuwa urządzenia końcowe do najlepszego pasma częstotliwości (sterowanie pasmem).

Aby zwiększyć zasięg WLAN, Fritz Repeater 1750E nadaje na dwóch pasmach częstotliwości 5 i 2,4 GHz. Obsługuje standardy WLAN 802.11ac/n, a tym samym szybką sieć WLAN z teoretyczną przepustowością danych 450 Mbit/s (2,4 GHz) i 1300 Mbit/s (5 GHz). Dzięki funkcji cross band repeater repeater zawsze korzysta z najszybszej trasy do i z routera WLAN. Dzięki gigabitowemu połączeniu LAN może zintegrować urządzenia kompatybilne z siecią z siecią domową bez WLAN. Z wyjątkiem dodatkowego połączenia DVB-C, Fritz Repeater DVB-C jest identyczny z modelem 1750E. Jednak nie jest już oferowany przez AVM i nie otrzymuje już aktualizacji oprogramowania układowego. Ostatni Fritz OS to wersja 7.01 z listopada 2018 roku.

Fritz Repeater 310 jest obecnie najstarszym wśród wzmacniaczy WLAN oferowanych przez AVM i transmituje tylko w paśmie 2,4 GHz z prędkością do 300 Mbit/s.

W przypadku sieci bezprzewodowych zawsze staje się problematyczny, jeśli chodzi o bezproblemowe połączenie kilku pięter. W końcu nie chcesz rezygnować z bezprzewodowego internetu ze względu na martwy kącik Wi-Fi. W niektórych przypadkach użycie wzmacniacza WLAN nie wystarczy. W takim razie hotspoty Powerline WiFi, takie jak Fritz Powerline 540E, 1240E i 1260E, są idealne. Rozszerzasz zasięg własnej sieci radiowej poprzez sieć energetyczną. Urządzenie po prostu podłącza się do wolnego gniazdka w pobliżu miejsca użytkowania. Transmisja danych przebiega następnie przez linię energetyczną. Dane są następnie przesyłane z Fritzbox do adaptera Powerline WLAN, z których kilka można w razie potrzeby używać równolegle.

Wszystkie urządzenia Powerline firmy AVM można uruchomić w dowolnym gnieździe bez instalacji oprogramowania. Pod względem bezpieczeństwa AVM opiera się na fabrycznym szyfrowaniu z 128-bitowym szyfrowaniem AES między adapterami. Dodatkowe adaptery można łatwo zintegrować w dowolnym momencie. Interfejs użytkownika Fritzbox pokazuje przegląd istniejących adapterów Fritz Powerline z ich odpowiednimi prędkościami wysyłania i odbierania. Ponadto użytkownik może tutaj sprawdzić wszystkie ustawienia, nadać adapterom indywidualną nazwę w celu lepszego zróżnicowania i zaoszczędzić energię elektryczną dzięki zmniejszonej przepustowości danych w połączeniu LAN. Alternatywnie, adaptery Powerline można konfigurować i monitorować za pomocą bezpłatnego narzędzia Powerline firmy AVM dla Windows, za pomocą którego można np. wyłączyć diody LED stanu, jeśli przeszkadzają w sypialni. Możesz także użyć narzędzia do aktualizacji adapterów Powerline.

Użytkownik potrzebuje co najmniej dwóch adapterów Powerline: jeden jest podłączony do Fritzbox i wpinany do gniazdka w pobliżu routera, drugi jest umieszczany w gnieździe w pobliżu obszaru aplikacji, który nie był jeszcze wyposażony w WLAN. AVM ma obecnie w ofercie osiem adapterów Powerline: Fritz Powerline 1260E z gniazdem, dwa połączenia Gigabit LAN dla urządzeń przewodowych i WiFi 11ac/n przesyła dane przez linię energetyczną przez dom i przesyła je również przez WiFi z prędkością do 1200 Mbit/s jako Gigabit LAN. To wystarczy do przesyłania strumieniowego wideo i innych zadań wymagających dużej ilości danych. Integracja z siecią domową Fritzbox odbywa się za pośrednictwem WPS bez ręcznej konfiguracji. Model Powerline 1240E nie ma gniazdka elektrycznego i tylko jeden port Gigabit LAN. Adapter Powerline przesyła dane z prędkością do 1200 Mbit/s przez sieć energetyczną. Jeśli potrzebujesz dwóch połączeń Fast Ethernet i możesz obejść się bez zintegrowanego gniazda, użyj Fritz Powerline 540E. Ten adapter przesyła również dane z prędkością do 500 Mbit na sekundę przez linię energetyczną i ma punkt dostępowy WLAN-n o prędkości do 300 Mbit / s.

Fritz Powerline 1220E i Fritz Powerline 510E są dostarczane bez modułu WLAN i tylko z jednym portem Fast Ethernet. Pierwsze urządzenie wykorzystuje standard Homeplug AV2 dla prędkości do 1200 Mbit/s. Standard jest kompatybilny w dół, więc starsze adaptery Powerline można również łączyć z adapterem. Najprostszym urządzeniem jest Fritz Powerline 510E bez gniazdka i WLAN z łączem Fast Ethernet.

Wzmacniacze odbierają sygnał WLAN z Fritzbox i wysyłają go, aby powiększyć obszar odbioru. Jeśli transmisja danych ze starszymi urządzeniami odbywa się wyłącznie za pośrednictwem pasma 2,4 GHz, pasmo 5 GHz jest również dostępne dla nowszych urządzeń z WLAN n i WLAN ac. Jeśli Fritzbox i repeatery obsługują tylko pasmo 2,4 GHz, są one określane jako „sameband repeating”.Gdy router i repeater obsługują oba pasma, są zawsze połączone ze sobą na obu pasmach („powtarzanie crossband”). Wymiana, która odbywa się równolegle, przyspiesza transmisję. Poszczególni klienci są połączeni z repeaterem za pośrednictwem pasma 2,4 lub 5 GHz, ale korzystają z komunikacji międzypasmowej z Fritzbox. Dzięki funkcji Sameband Repeating pakiety danych są najpierw odbierane przez przemiennik, a następnie przekazywane dalej. Prowadzi to do zmniejszenia prędkości o połowę na rzecz większego zasięgu. Jeśli jednak dane zmienią taśmę podczas transmisji, nie nastąpi utrata prędkości.

Jest to możliwe, ponieważ przy zmianie pasma wysyłanie i odbieranie może odbywać się równolegle. W przypadku powtarzania tego samego pasma dzieje się to jeden po drugim. Dzięki swoim obecnym przemiennikom, AVM idzie o krok dalej, sprawiając, że urządzenia te współpracują z tzw. „Inteligentnym powtarzaniem międzypasmowym”, niezależnym wyborem najbardziej odpowiedniego pasma do transmisji. W praktyce wygląda to tak: repeater dokonuje wyboru dla każdego zarejestrowanego klienta i odpowiednio przekazuje dane.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply