Fritzbox: Istnieje groźba wąskich gardeł w dostawach i wzrostu cen

Fritzbox: Istnieje groźba wąskich gardeł w dostawach i wzrostu cen

AVM i Gigaset mają problemy z dostawą chipów. Istnieje groźba wąskich gardeł w dostawach i rosnących cen Fritzbox. Tak mówią Vodafone, Telekom i AVM o braku routerów.

AVM narzeka na wąskie gardła w dostawach chipów. Tak donosi „Welt am Sonntag”. Gazeta przeprowadziła wywiady z 20 firmami i producentami sprzętu telekomunikacyjnego, takiego jak routery, elektronika użytkowa oraz sprzęt AGD, taki jak lodówki i pralki.

AVM musi poradzić sobie z „zobowiązaniami dotyczącymi dostawy komponentów, które zostały anulowane w krótkim czasie”. Berliński specjalista ds. komunikacji musiałby czekać nawet rok na nowo zamówione komponenty. AVM nie może zatem wykluczyć wąskich gardeł w dostawach. Gigaset, który produkuje telefony DECT, smartfony i urządzenia smart home, również potwierdził problemy z dostawami i wydłużone terminy dostaw do „Welt”.

Wąskie gardła w dostawach, na przykład w przypadku Fritzboxów AVM, mogą mieć różne konsekwencje. Albo niektóre modele Fritzbox nie są w ogóle dostępne, albo klienci muszą czekać dłużej, aż będą trzymać w rękach długo oczekiwany Fritzbox. Albo ceny upragnionych modeli Fritzbox rosną. Ten pierwszy, czyli bieżące problemy z dostawą, wydaje się istnieć np. przy modelach Fritzbox, które dostawcy udostępniają swoim klientom. Golem donosi, że konsultanci Vodafone poinformowali swoich klientów, że żadne routery kablowe Fritzbox 6591 nie są obecnie dostępne.

Na przykład, jeśli spojrzysz na rozwój cen popularnego Fritzbox 7590 na portalu porównywania cen Billiger.de, zobaczysz, że cena Fritzbox 7590 ostatnio wzrosła. W porównaniu do „Welt” portal porównujący ceny Idealo również potwierdza wzrost cen.

Od dawna wiadomo, że przemysł motoryzacyjny również boryka się z problemami z dostawami półprzewodników, na przykład Volkswagena, o czym informuje Tagesschau. Oznacza to, że czasami trzeba przerwać produkcję pojazdów.

Przyczyny wąskich gardeł w dostawach półprzewodników są złożone:

Duże zapotrzebowanie na nowe komputery ze względu na związane z koroną przeniesienie pracy do domowego biura

Spór między USA a Chinami

Premiera nowych konsol do gier

Boom na bitcoiny, który zwiększa zapotrzebowanie na karty graficzne zdolne do kopania

Kupowanie bez rynku przez skalperów

Zapytaliśmy Vodafone o dostępność routera. Vodafone odpowiedział w następujący sposób:

„Zasadniczo jest wystarczająca liczba routerów dla wszystkich prędkości dostępnych na rynku – a także w Vodafone – pomimo gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na wyższe przepustowości. Dotyczy to zarówno DSL, jak i kabli światłowodowych.

ALE: W przypadku poszczególnych modeli routerów zapotrzebowanie konsumentów jest ZNACZNIE większe niż dostępność. W szczególności obserwujemy obecnie taką sytuację niedoboru routerów w przypadku poszczególnych modeli AVM. Pomimo znanej sytuacji komponentów i dużego popytu, na rynku i w Vodafone dostępnych jest wystarczająco dużo routerów, ale nie każdy klient od razu otrzymuje wybrany przez siebie model. Być może będzie musiał przejść na inne modele / producentów, jeśli od razu chce nowego routera dla wyższych prędkości (tj. Ulepszenia przepustowości).

Zapytaliśmy też Deutsche Telekom o dostępność routera. Telekom odpowiedział nam w następujący sposób:

„Decydującym czynnikiem dostępności naszych produktów jest perspektywiczne planowanie. W połowie ubiegłego roku Deutsche Telekom rozpoczął rozmowy ze wszystkimi odpowiednimi producentami na temat rozwoju sytuacji w zakresie dostaw. W razie potrzeby wiążące zamówienia zostały potwierdzone na wczesnym etapie Dostawcy systemów krytycznych są zarezerwowani i zapewniona jest dostępność podstawowej dostawy produktów przyłączeniowych.

Ale nawet najlepsze planowanie nie wyklucza możliwości dotarcia od czasu do czasu do swoich granic. Ze względu na brakujące komponenty z powodu pandemii wystąpiło tymczasowe wąskie gardło w naszym routerze Speedport Pro Plus. Router jest ostatnio ponownie dostępny. W przypadku m.in. wynajmu i wymiany produktów coraz częściej polegamy w takich przypadkach na „towarach przetworzonych”. Kwota zrównoważonego rozwoju wynosi do 80%. Innymi słowy, duża część zwracanych urządzeń wraca do klientów całkowicie odnowiona

Oczywiście zapytaliśmy również AVM, jak wyglądała sytuacja z dostawą. Odpowiedź z Berlina była krótka: „Sytuacja dostaw ma wpływ na całą branżę, a my produkujemy to, co jest obecnie możliwe. Proszę zrozumieć, że ze względu na niestabilną sytuację nie możemy podać żadnych dalszych szczegółów.”

Dlatego nowe karty graficzne są obecnie trudno dostępne

Niedobór chipów do 2023 r., przewiduje największy producent chipów

6 powodów: dlatego karty graficzne są tak drogie

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply