Fritzbox jako NAS: tak to działa

Post

Fritzbox jako NAS: tak to działa

Współdzielona pamięć masowa dla wszystkich urządzeń w sieci jest bardzo praktyczna, ale nie tania. Ale dzięki Fritzbox, zewnętrznemu nośnikowi pamięci i odpowiednim ustawieniom możesz nawet uzyskać tę funkcję za darmo.

Jeśli każde urządzenie w sieci domowej ma dostęp do współdzielonej przestrzeni dyskowej, nigdy więcej nie będziesz musiał szukać pamięci USB, gdy chcesz przenieść pliki na inny komputer. Konieczność uruchomienia określonego komputera, ponieważ znajdują się na nim wymagane wersje, będzie już przeszłością. Zamiast tego po prostu uzyskujesz dostęp do zawartości sieciowej pamięci masowej z dowolnego urządzenia w sieci — czy to komputera PC, notebooka, tabletu czy smartfona. Smart TV korzysta również z sieciowej pamięci masowej, ponieważ możesz wyświetlać zdjęcia i filmy bezpośrednio na dużym ekranie.

Do tej funkcji niekoniecznie potrzebujesz drogiej obudowy NAS z dyskami twardymi. Wiele routerów sieci domowej z połączeniem USB, takich jak większość modeli Fritzbox, obsługuje już podstawowe funkcje NAS po podłączeniu do niego urządzenia pamięci masowej USB, takiego jak pendrive lub dysk twardy.

Routery Fritzbox z podłączonymi urządzeniami pamięci masowej USB nie są pełnoprawnymi systemami NAS, takimi jak te oferowane przez Synology, Qnap czy Asustor. Urządzenia te wyraźnie przewyższają Fritzbox NAS pod względem szybkości transmisji danych, bezpieczeństwa danych lub zaawansowanych funkcji. Ale pamięć sieciowa w istniejącym routerze domowym oferuje w wielu przypadkach wystarczające podstawowe funkcje i stanowi bezpłatne wprowadzenie do tematu przechowywania w sieci domowej.

Wskazówka dotycząca zakupów: szybko znajdź przyszłościową pamięć masową (NAS)

Modele Fritzbox z dwupasmową siecią WLAN mają od wersji 7490 dwa porty USB 3.0, do których można podłączyć dowolne urządzenie pamięci masowej USB ze złączem USB typu A. Należy jednak upewnić się, że router nie obsługuje żadnych urządzeń USB bez własnego zasilania, których wymagania dotyczące zasilania przekraczają 900 miliamperów (mA) określone dla USB 3.0. Zawsze może to stać się problemem, jeśli rozszerzysz port USB Fritzbox o pasywny koncentrator USB, a następnie podłączysz do niego kilka dysków USB jednocześnie.

Fritzbox zasadniczo obsługuje tę opcję, a także pokazuje wszystkie urządzenia do przechowywania danych podłączone do koncentratora USB w menu routera. W takim przypadku koncentrator USB należy jednak również zasilać z oddzielnego zasilacza lub, jeśli to możliwe, podłączać do niego tylko energooszczędne pamięci flash. Należy również pamiętać, że port USB Fritzbox może szybko stać się wąskim gardłem, jeśli dane są przesyłane z wielu urządzeń pamięci masowej USB na koncentratorze w tym samym czasie.

Jeśli podłączysz zewnętrzny dysk twardy USB do Fritzbox, który zwykle zużywa więcej energii niż pamięć flash, ustaw „Funkcja oszczędzania energii dla dysków twardych USB” w menu Fritzbox pod „Sieć domowa -› USB / Pamięć - ›Ustawienia USB ” „Przez krótki okres czasu (” po 1 minucie”). Dysk szybko przechodzi w tryb oszczędzania energii bez dostępu do danych. Większość zewnętrznych dysków twardych obsługuje tę funkcję oszczędzania energii.

Ponadto w menu Fritzbox w menu „System -› Monitor energii - ›Zużycie energii” można wyświetlić bieżące zużycie energii wszystkich podłączonych „urządzeń USB” w postaci procentowej na jasnoniebieskim pasku. Bieżące zużycie energii może wzrosnąć, jeśli zapisujesz dane na dysku USB z sieci domowej lub masz do niego dostęp do odczytu.

Przed podłączeniem nośnika danych USB do Fritzbox jako pamięci sieciowej musi on być już sformatowany w systemie plików, takim jak NTFS, FAT / FAT32 lub ext4, ext2, ext3. W domowej sieci Windows zaleca się stosowanie systemu NTFS, ponieważ FAT32 obsługuje tylko pliki o maksymalnym rozmiarze 4 GB. Na przykład filmy mogą być przesyłane strumieniowo do sieci domowej w pamięci masowej NTFS za pośrednictwem Fritzbox NAS lub inne większe pliki, takie jak kopie zapasowe plików lub obrazy systemowe, mogą być przechowywane bez żadnych problemów.

Uwaga: Jeśli już podłączyłeś niesformatowane urządzenie pamięci masowej USB do Fritzbox, nie można go później sformatować za pomocą menu routera. Fritzbox wyświetla następnie niesformatowany dysk USB w „Sieć domowa -› USB / Pamięć - ›Udostępnianie urządzeń i sieci domowej” z komunikatem o stanie „Nie można zintegrować urządzenia pamięci masowej USB”. W rzadkich przypadkach router w ogóle nie rozpoznaje takiego urządzenia pamięci masowej USB. W polu „Formatowanie urządzenia pamięci masowej USB” na stronie 42 można przeczytać, jak skonfigurować jeszcze niesformatowane urządzenie pamięci masowej USB na komputerze z systemem Windows jako wolumin NTFS za pomocą wbudowanych narzędzi.

Ustawienia zewnętrznego urządzenia pamięci masowej USB można znaleźć w Fritzbox z aktualną wersją Fritz OS w sekcji „Sieć domowa -› USB / Pamięć masowa”. Najpierw sprawdź w zakładce „Ustawienia USB”, czy port USB, do którego podłączona jest pamięć zewnętrzna, jest również ustawiony na żądaną prędkość transmisji „Tryb zasilania” lub „Tryb zielony”. W „trybie zielonym” nośnik danych USB działa tylko z prędkością USB 2.0: dlatego pamięć USB 3.0 osiąga znacznie niższe prędkości transferu podczas odczytu z około 35 MB / s podczas odczytu niż w trybie zasilania, gdzie można go odczytać z pełne prędkości USB 3.0 do 55MB/s. Jednak „Green Mode” w zamian zapewnia również mniejsze zużycie energii, co może być korzystne, jeśli intensywnie korzystasz również z innych funkcji Fritzbox. Jeśli używasz Fritz NAS głównie jako serwera multimediów do przesyłania strumieniowego, a rzadziej jako dysku sieciowego do częstego przenoszenia dużych plików, możesz przełączyć się na energooszczędny tryb zielony.

Pozwala to również uniknąć problemu nakładania się blisko rozmieszczonych częstotliwości transmisji Wi-Fi 2,4 GHz i transmisji USB 3.0, co może negatywnie wpłynąć na połączenia Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do urządzeń pamięci masowej USB w urządzeniu Fritzbox z komputera z systemem Windows 10 w sieci domowej, wpisz adres \\ fritz.box w pasku wyszukiwania systemu Windows w lewym dolnym rogu i potwierdź klawiszem Enter.

Fritzbox poprosi teraz o wprowadzenie danych dostępowych: Wprowadź automatycznie utworzonego użytkownika i hasło dostępu do Fritzbox jako nazwę użytkownika. Jeśli nie znasz użytkownika, przejdź do „System -› Użytkownik Fritzbox ”. Jeśli aktywowałeś opcję „Zaloguj się przy użyciu nazwy użytkownika Fritzbox” we Fritzbox, możesz zamiast tego wprowadzić jedną ze swoich nazw użytkownika i hasło Fritzbox, pod warunkiem, że ten użytkownik ma prawa dostępu do zawartości NAS. W razie potrzeby możesz dostosować uprawnienia wszystkich użytkowników w menu Fritzbox pod "System -› Użytkownicy Fritzbox ".

Po zalogowaniu otwiera się okno Eksploratora w ścieżce katalogu „Sieć -› fritz.box ”i pokazuje udostępniony folder„ FRITZ.NAS ”. Kliknij folder prawym przyciskiem myszy, wybierz „Mapuj dysk sieciowy ...” w menu kontekstowym i potwierdź przyciskiem „Zakończ”. Teraz pamięć Fritz NAS jest automatycznie integrowana jako dysk w sekcji „Ten komputer” w lewej kolumnie Eksploratora. W folderze współdzielonym FRITZ.NAS masz dostęp do wszystkich dysków podłączonych do Fritzbox i ich zawartości. Zauważ, że jeśli to konieczne, możesz utworzyć różnych użytkowników Fritzbox z różnymi prawami dostępu (takimi jak tylko do odczytu lub tylko do zapisu) na różnych dyskach USB Fritz-Nas. Jeśli chcesz przesyłać strumieniowo zdjęcia, filmy lub pliki muzyczne z FritzNAS za pośrednictwem smart TV lub aplikacji na tablecie i smartfonie - takiej jak BubbleUPnP lub FritzApp Media - aktywuj serwer multimediów w menu Fritzbox pod "Sieć domowa -› Serwer multimediów" . Również w tym przypadku dostarczona treść może być w razie potrzeby ograniczona do określonego nośnika danych USB.

Aby sformatować niesformatowane, zewnętrzne urządzenie pamięci masowej USB na komputerze PC lub notebooku z systemem Windows 10, kliknij prawym przyciskiem myszy logo Windows w lewym dolnym rogu. Otwórz opcję „Zarządzanie dyskami” w menu kontekstowym. W oknie, które się następnie otworzy, w górnym obszarze pojawi się lista już sformatowanych woluminów na komputerze. Ważniejsza jest jednak dolna połowa okna, w której widoczne są wszystkie nośniki danych fizycznie podłączone do komputera – niezależnie od tego, czy zostały już sformatowane, czy nie.

Na większości komputerów tylko dysk wewnętrzny pojawia się tutaj jako „Dysk 0”. Jest to wewnętrzny dysk twardy lub SSD komputera PC lub notebooka, na którym zainstalowany jest między innymi system Windows i który zwykle jest podzielony na kilka partycji o różnych rozmiarach. Każdy, kto podłączył inny dysk pamięci do komputera, zobaczy go tutaj jako nośnik danych 1 i tak dalej. W razie potrzeby pociągnij okno nieco większe przy dolnej krawędzi, aby zobaczyć wszystkie nośniki danych bez konieczności przewijania.

Teraz podłącz niesformatowane urządzenie pamięci masowej USB do komputera. Zignoruj ​​informacje systemu Windows o nowo podłączonej pamięci. W oknie „Zarządzanie dyskami” pamięć pojawia się teraz na dole jako nowy dysk. Niesformatowana pamięć jest wyświetlana w postaci ciągłego czarnego paska i jest oznaczona jako „Nie przypisana”. Kliknij prawym przyciskiem myszy czarny pasek i wybierz opcję „Nowy prosty wolumin…” z menu kontekstowego. Następnie kliknij „Kreator tworzenia prostych woluminów”. Możesz pozostawić wszystkie domyślne ustawienia kreatora — w tym system plików NTFS. Lepiej jest zastąpić tylko bezsensowny wolumin z nazwą bardziej opisową nazwą urządzenia pamięci masowej USB. Urządzenie pamięci masowej USB jest wyświetlane pod tą nazwą w menu Fritzbox oraz jako folder udostępniony w sieci domowej.

Ważne: Uważaj, aby przypadkowo nie sformatować niewłaściwego nośnika danych, a tym samym usunąć system lub dysk danych komputera!

Za pomocą „Zakończ” w końcu rozpoczynasz proces formatowania zewnętrznego dysku USB. Po zakończeniu możesz podłączyć dysk do portu USB w routerze Fritzbox.

Wszystkie dane znajdujące się na dysku USB routera nie są dodatkowo zabezpieczone. Jeśli więc nośnik danych USB ulegnie uszkodzeniu, zapisane na nim dane również znikną. System NAS z co najmniej dwoma dyskami twardymi ma tutaj przewagę: jeśli połączysz oba dyski w sieci Raid-1, Twoje dane zostaną zachowane, nawet jeśli jeden z dwóch dysków ulegnie awarii. Ponadto urządzenia NAS mają różne funkcje tworzenia kopii zapasowych danych, aby zapisać ważne treści na serwerze NAS jako kopię zapasową poza serwerem NAS, na przykład w chmurze, na innym urządzeniu pamięci masowej w sieci lub na urządzeniu pamięci masowej USB podłączonym do serwera NAS. Jeśli więc chcesz bezpiecznie przechowywać ważne dokumenty, zebrane zdjęcia rodzinne itp., powinieneś zaopatrzyć się w osobny serwer NAS, który następnie udostępnia odpowiednie aplikacje, na przykład do wygodnego zarządzania obrazami. Szybkość transferu oddzielnego NAS z połączeniem Gigabit LAN wynosi około 100 do 115 MB / s podczas odczytu i zapisu, około dwa do trzech razy szybciej niż w przypadku urządzenia pamięci masowej USB w Fritzbox.

Porównanie routerów Fritzbox: który model jest najlepszy?

System Windows 10 nie może już uzyskać dostępu do sieciowych urządzeń pamięci masowej, które obsługują tylko przestarzały protokół SMBv1. Jednak do tej pory większość urządzeń Fritz używała tylko SMBv1 dla pamięci Fritz-Nas. Tylko z nowym Fritz OS w wersji 7.20 lub odpowiednimi wersjami laboratoryjnymi SMBv2 / 3 jest domyślnie aktywowany, a dostęp z Windows 10 nie stanowi problemu.

Jeśli jednak nie możesz uzyskać dostępu do pamięci Fritzbox z komputera z systemem Windows 10 i żaden nowy system operacyjny Fritz nie jest dostępny dla Twojego Fritzbox, możesz ponownie wyposażyć system Windows 10 w SMBv1. Aby to zrobić, otwórz ustawienia systemu Windows i przejdź do menu „Aplikacje”. Kliknij tam na niebieski link „Programy i funkcje”. W następnym oknie kliknij „Aktywuj lub dezaktywuj funkcje systemu Windows” w lewym górnym rogu, a otworzy się okno „Funkcje systemu Windows”. Tutaj w końcu aktywujesz opcję „Obsługa udostępniania plików SMB 1.0 / CIFS”, ale dezaktywujesz opcję „Serwer SMB 1.0 / CIFS” w podmenu, a następnie zatwierdź przyciskiem OK. Po ponownym uruchomieniu system Windows 10 może ponownie uzyskać dostęp do folderu Fritz NAS.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply