Hakerzy oskarżają górę Gox o oszustwa związane z wymianą bitcoinów

Hakerzy oskarżają górę Gox o oszustwa związane z wymianą bitcoinów

Turbulencje wokół japońskiej giełdy bitcoinów Mt.Gox trwają nadal. Po złożeniu wniosku o upadłość w Japonii złożyła wniosek o ochronę przed upadłością i otrzymała ją również w USA. Z drugiej strony hakerzy opublikowali obszerne dane, które, jak się uważa, pokazują, że kierownictwo oszukiwało swoich klientów i wzbogacało się. Jednak pakiet danych najwyraźniej rozpowszechnia również złośliwe oprogramowanie mające na celu kradzież bitcoinów.

Giełda na podstawie rozdziału 15 otrzymała ochronę wierzycieli w USA. Ta sekcja amerykańskiego prawa upadłościowego chroni Mt. Gox przed dwoma pozwami, które zostały już złożone przez inwestorów w wirtualnej walucie. Rozdział 15 został wprowadzony w 2009 roku, aby dać zagranicznym firmom dostęp do prawa upadłościowego i sądów w Stanach Zjednoczonych. Sąd w Chicago początkowo przyznał ochronę przed upadłością tylko tymczasowo i wyznaczył kolejną rozprawę na 1 kwietnia.

Mt.Gox uzasadniła złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości mówiąc, że straciła 750 000 bitcoinów od klientów i 100 000 własnych. Ogólnie rzecz biorąc, mówi się, że poniósł szkody z powodu błędu oprogramowania, który nie został rozwiązany od dłuższego czasu, który szacuje się na około 500 milionów dolarów według aktualnego kursu. CEO Mark Karpeles mówił o „słabych punktach systemu”, które umożliwiały cyberataki i kradzież bitcoinów.

Jednak anonimowi hakerzy oskarżają teraz Karpelesa o to, że oszukał cały świat i faktycznie dorobił się pieniędzy do własnych kieszeni. Nie tylko przejęli osobisty blog Karpelesa i konto Reddit, ale także opublikowali dane o Pastebinie, które pochodzą z rejestrów biznesowych Mount Gox i rzekomo dowodzą powszechnego oszustwa.

Członkowie potwierdzili portalowi społecznościowemu Reddit, że zawiera on prawidłowe dane klientów dotyczące Mount Gox – ale inni ostrzegali przed złośliwym oprogramowaniem, które również zawierało. W międzyczasie narzędzia zalinkowane w dokumencie okazały się w rzeczywistości złośliwym oprogramowaniem, którego celem jest kradzież portfeli Bitcoin. Według innych raportów złośliwe oprogramowanie było również zawarte w samym opublikowanym zbiorze plików.

W międzyczasie oszukańczy spamerzy wskoczyli na modę i wysłali wiadomości phishingowe, zgodnie z ostrzeżeniem (PDF) z Mount Gox. Podszywają się pod giełdę, która chce zrekompensować swoim wierzycielom i poznać szczegóły ich konta - w tym nazwę użytkownika i hasło.

[z materiałem od Charliego Osborne'a, ZDNet.com]

Wskazówka: na ile masz pewność co do bezpieczeństwa? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply