Oszustwo wykryte W ten sposób przestępcy chcą ukraść twoje konto na Instagramie

Oszustwo wykryte W ten sposób przestępcy chcą ukraść twoje konto na Instagramie

Prawdziwe konto w mediach społecznościowych jest wiele warte na czarnym rynku. Nasz autor zbadał oszustwo wykorzystywane do kradzieży ich kont - a nawet rozmawiał z jednym z oszustów.

Każdy, kto jest aktywny na Instagramie, wie o tym: prędzej czy później dostaniesz bezpośrednią wiadomość z (rzekomego) serwisu Instagram, który poinformuje Cię o naruszeniu praw autorskich. W celu wyjaśnienia sprawy należy ponownie zalogować się pod określonym linkiem i skomentować zarzut.

Przy uważnych użytkownikach w takim przypadku kilka dzwonków alarmowych będzie dzwonić jednocześnie. Nawet nie wiedząc, że Instagram nie wysyła takich przypomnień w wiadomości bezpośredniej, możesz przyjrzeć się pewnym punktom: czy to naprawdę oficjalne konto na Instagramie? Czy tekst brzmi jak czysty angielski, czy też brzmi jak prowizoryczne tłumaczenie za pomocą narzędzia online? Czy domena, do której jestem kierowany, to naprawdę instagram.com czy jakakolwiek inna domena?

Fałszywe, aby ukraść konta na Instagramie

W skrócie: to podróbka. Za pomocą tego oszustwa oszuści próbują ukraść konta na Instagramie. Oczywiście po kliknięciu w link NIE trafisz na oficjalną domenę Instagrama, nawet jeśli strony docelowe są często bardzo dobrze odtworzone. Ale jeśli wpiszesz tam swoje dane do logowania, oszuści mają dostęp do konta i zmieniają hasło. A konto zniknęło.

Felix Beilharz jest konsultantem ds. marketingu internetowego i mediów społecznościowych. Ekspert cyfrowy z Kolonii zbadał świat podróbek internetowych w swojej dziesiątej książce „#FAKE”. Niezależnie od tego, czy są to fałszywe recenzje, fałszywe sklepy internetowe, fałszywe wiadomości czy fałszywe profile w sieci społecznościowej – żadna podróbka nie jest przed nim bezpieczna. Książka ukaże się 24 czerwca 2021 roku, więcej informacji tutaj.

Tak stało się na przykład z zawodowym piłkarzem Mathiasem Honsakiem. W tym przypadku ofiara była szczególnie atrakcyjna, ponieważ profil zweryfikowano niebieskim haczykiem. Następnie oszuści napisali do niezliczonych użytkowników Instagrama z tym profilem i wysłali ostrzeżenie. Fakt, że ostrzeżenie nie pochodziło z samego Instagrama, ale z konta o nazwie „Mathias Honsak”, nie powinien był zostać zauważony przez wiele ofiar ze względu na pozornie oficjalny komunikat i niebieski haczyk.

Opuścił próbę oszustwa. Po prawej fragmenty rozmowy z oszustem (Źródło: Felix Beilharz)

W ramach moich badań nad książką #FAKE (data publikacji 07.01.2021) udało mi się porozmawiać z jednym z oszustów. Użył również skradzionego konta, które zmienił nazwę na „Instagram Copyright Manager”.

Oszust podaje informacje o swoim oszustwie

Zapytałem go, skąd dostał tę „pracę” jako oszust na Instagramie. Podobno Covid-19 był powodem, dla którego dostał się do biznesu. Stracił pracę i usłyszał, że łatwo zarobić.

Sprzedaje konta, które kradnie za pośrednictwem tego oszustwa. W Darknecie istnieje szereg forów, na których handluje się nie tylko bronią, sfałszowanymi dokumentami tożsamości czy narkotykami, ale także prawdziwymi, skradzionymi kontami na Instagramie. Ceny ogromnie się zmieniają, w zależności od liczby obserwujących, weryfikacji, aktywności kanału i innych czynników.

Czy wielu daje się nabrać na to oszustwo? Oszust twierdził, że zawsze może przejąć co najmniej 3-4 konta dziennie, a przy większym wysiłku więcej. Wskaźnik sukcesu wynosi 70-80%.

Oczywiście ogromnie mnie zainteresowały możliwości zarobkowe. Średnio około 4000 do 5000 euro miesięcznie są realistyczne. Większe konta są opłacane znacznie lepiej, możliwe jest nawet 15 000 euro miesięcznie.

Do 15 000 euro miesięcznie w przypadku większych skradzionych kont

Nic więc dziwnego, że fałszywe wiadomości mają kontakt z tak wieloma kontami. Większość oszustów znajduje się w mniej zamożnych krajach i dzięki takiej sprzedaży prawdopodobnie znajdą się wśród najlepiej zarabiających.

W przypadku „mojego” oszusta niektóre szczegóły wskazują, że mieszka on w Turcji. Na przykład użył wyrażenia „rzucanie pieniędzy”, które jest tureckim tłumaczeniem dla „przelewu pieniędzy”. Przemawiał również w wiadomości z Trendyol, tureckiego sklepu internetowego.

Ogólnie jednak oszust był bardzo ostrożny - gdy tylko rozmowa sprowadzała się do niego osobiście i jego okoliczności, szybko rozpraszał rozmowę. Pewna doza nieufności jest prawdopodobnie warunkiem wstępnym do tego zawodu.

Jak możesz się chronić?

Co możesz teraz zrobić, aby uchronić się przed przejęciem własnego konta na Instagramie? Zasadniczo zawsze należy zachować ostrożność, gdy zostaniesz poproszony o kliknięcie łącza za pośrednictwem wiadomości bezpośredniej. A kiedy musisz gdzieś wprowadzić swoje dane dostępowe, wszystkie lampki ostrzegawcze powinny migotać. Podstawowa zasada „nigdy nie podawaj danych dostępowych z ręki” dotyczy również wchodzenia na strony internetowe.

I wreszcie: uwierzytelnianie dwuskładnikowe oferowane przez Instagram i prawie wszystkie inne kanały mediów społecznościowych znacznie zwiększa poziom ochrony. Ale nawet przy tym zdrowy rozsądek jest najlepszą ochroną przed podróbkami, oszustami i tym podobnymi.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply