Resolwer DNS: z adresu IP do strony internetowej

Resolwer DNS: z adresu IP do strony internetowej

E-maile, usługi przesyłania strumieniowego lub pliki do pobrania: bez DNS trudno byłoby się poruszać w Internecie, ponieważ najpierw konwertuje zaszyfrowane adresy IP na znaczące nazwy. Szczególną rolę odgrywają tutaj tak zwane resolwery DNS. Działają one jako interfejs między komputerem a serwerem odpowiedzialnym za rozpoznawanie nazw. W tym artykule dowiesz się, jak działa przelicznik DNS i jak możesz łatwo przetestować rozpoznawanie nazw na swoim komputerze.

zawartość

1. Co to jest przelicznik DNS i jak działa?

2. Dlaczego potrzebujesz resolwera DNS?

3. Jak mogę sprawdzić rozdzielczość nazw? Podobne artykuły:

Podobne artykuły:

1. Co to jest przelicznik DNS i jak działa?

Przelicznik DNS konwertuje nazwę hosta na adres IP.

Przelicznik DNS (lub „serwer nazw buforujących”) to system, którego jedynym zadaniem jest przetłumaczenie pojedynczej nazwy hosta na adres IP, a następnie udostępnienie go żądającemu klientowi. Polecenie rozwiązywania wykonane w procesie może być następnie użyte, na przykład, do sprawdzenia, w jaki sposób są hostowane określone usługi sieciowe lub jakie urządzenia sprzętowe odpowiadają którym serwerom.

Wprowadza się podstawowe rozróżnienie między dwoma typami resolwerów DNS:

Otwarte resolwery DNS umożliwiają zapytania z dowolnej nazwy domeny i rekursywnie na nie odpowiadają.

Z kolei zamknięty przelicznik DNS nie oferuje swoich usług publicznie i tylko w określonym środowisku (np. w lokalnej sieci LAN).

Resolwer DNS tworzy interfejs między aplikacją a serwerem nazw, a tym samym w pewien sposób eliminuje pewien poziom abstrakcji. Przyjmuje żądanie programu w imieniu programu, w razie potrzeby uzupełnia je do FDQN, a następnie przekazuje do dedykowanego serwera nazw.

Zapytania są cykliczne lub iteracyjne. W obu przypadkach klient przesyła nazwę hosta i określa typ zapytania.

W przypadku żądania rekurencyjnego adresowany serwer jest odpowiedzialny za pełne rozpoznanie nazwy. Oznacza to, że sam pyta wszystkie serwery nazw, aż będzie możliwe pełne rozwiązanie.

W przypadku żądania iteracyjnego serwer nazw dostarcza tylko adres następnego serwera żądań. Sam przelicznik musi wysyłać dalsze żądania do odpowiedniego serwera nazw.

Żądanie nie musi wykonywać objazdu przez globalny DNS. Ma to pozytywny wpływ na wydajność komputera.

Ukończone zapytania trafiają do pamięci podręcznej na określony czas. W przypadku nowego żądania objazd przez globalny DNS nie musi być wykonywany, a wynik można podać bezpośrednio. Umożliwia to osiągnięcie znacznie wyższej wydajności aplikacji, zwłaszcza w przypadku dynamicznych aplikacji internetowych z licznymi zewnętrznymi zasobami DNS.

2. Dlaczego potrzebujesz resolwera DNS?

Oprócz zadań wymienionych powyżej, resolwery DNS są również bardzo pomocne w badaniach Internetu, ponieważ sprawiają, że sieć jest bardziej przejrzysta dla użytkowników. Można na przykład wyszukać nazwę domeny producenta lub marki (lub ją „rozwiązać”) i w ten sposób ustalić, czy faktycznie obecnością w Internecie zarządza określona firma.

Za pomocą resolwera DNS możesz wyszukać nazwę domeny określonej marki. W ten sposób można dowiedzieć się, czy faktycznie jest to hostowane przez określoną firmę.

3. Jak mogę sprawdzić rozdzielczość nazw?

Nieprawidłowe rozpoznawanie nazw może powodować problemy z łącznością sieciową, więc miej to na oku od czasu do czasu. Istnieje kilka narzędzi i usług, których można użyć do testowania rozpoznawania nazw dla IPv4 i IPv6, z których najbardziej znane to nslookup, dig lub host.

Aby przetestować rozpoznawanie nazw DNS za pomocą nslookup, otwórz wiersz poleceń (CMD) i wprowadź polecenie

a. Oprócz informacji o odpowiedzialnym serwerze nazw otrzymasz dane wyjściowe oraz nazwę komputera i adres IP, którego szukasz.

Sprawdzanie DNS za pośrednictwem usługi nslookup na przykładzie Google.

Uwaga: Określanie nazwy komputera za pomocą adresu IP działa tylko wtedy, gdy w DNS kontrolera domeny została skonfigurowana strefa wyszukiwania wstecznego.

37 ocen

Podobne artykuły:

Mówiąc najprościej: co to jest serwer root?

Co to jest DNS przez HTTPS i jak to działa?

Spoofing DNS: zatruwanie pamięci podręcznej wyjaśnione w prosty sposób

Krótko mówiąc: co to jest serwer proxy?

Krótko mówiąc: czym jest domena?

Active Directory: Usługa katalogowa systemu Windows ...

Krótko mówiąc: co to jest adres IP?

Adres MAC: wyjaśnienie, struktura i jak go znaleźć

Adres rozgłoszeniowy: skład i funkcja ...

Krótko mówiąc: czym jest tunel DS-Lite?

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply