„Martwe dziewczyny nie kłamią” Co kryje się za szumem wokół serialu Netflix

„Martwe dziewczyny nie kłamią” Co kryje się za szumem wokół serialu Netflix

"Martwe dziewczyny nie kłamią" wywołały gorące dyskusje w 2017 roku z pierwszym sezonem: Jak szczegółowo można pokazać samobójstwo uczennicy? W drugim sezonie aktorzy już na początku ostrzegali przed materiałem z serialu - i nie jest on nieszkodliwy.

Znęcanie się w szkole, przemoc wśród młodych ludzi, samobójstwo nieletniego: prawie nie ma serialu, który wywołał takie poruszenie w ubiegłym roku jak „Martwe dziewczyny nie kłamią”. Usługa przesyłania strumieniowego w USA nie ogłasza limitów. Według statystyk „Parrot Analytics” pierwszy sezon serialu był zdecydowanie najpopularniejszym w Niemczech w kwietniu 2017 roku. Od 18 maja drugi sezon można oglądać na Netflixie.

Według sondażu 40 proc. Niemców korzysta z serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Maxdome czy Amazon Prime Video przynajmniej raz w tygodniu. W porównaniu z 2016 r. liczba ta prawie się podwoiła. Darmowe portale, takie jak YouTube, są wykorzystywane jeszcze częściej, obecnie na poziomie 49 proc. Ponad połowa respondentów (55 proc.) deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu ogląda linearne programy telewizyjne za pośrednictwem kabla, satelity lub anteny.

Uwaga: Jeśli nie widziałeś pierwszego sezonu "Dead Girls Don't Lie" i nie chcesz być rozpieszczany, powinieneś przestać czytać stąd!

Drugi sezon "Dead Girls Don't Lie" był zdecydowanie najczęściej oglądany i dyskutowany w Niemczech. (Źródło: statista.de)

O czym jest seria?

Dlaczego seria jest tak udana?

Podczas gdy wielu krytyków medialnych pozytywnie oceniło dramat, szybko pojawiła się krytyka szczegółowego opisu samobójstwa w ostatnim odcinku pierwszego sezonu. Już za drugi sezon było dużo krytyki: w zbyt krótkim czasie było zbyt wiele traumatycznych przeżyć.

Dlaczego tak wiele osób wciąż ogląda serial? t-online.de zebrał w redakcji kilka punktów:

Trzeci sezon bez Hannah Baker?

W drugim sezonie Hannah Baker pojawia się raz za razem - w retrospekcjach i fikcyjnych rozmowach z Clayem Jensenem. Katherine Langford, która gra Hannah Baker, powiedziała w wywiadzie dla „The Hollywood Reporter”, że trzeci sezon mógłby się odbyć bez Hannah. „To może być ostatni rozdział Hannah, ale myślę, że będziemy musieli poczekać na ogłoszenie czegoś oficjalnego” – powiedział Langford.

Netflix chce uhonorować osoby dotknięte serialem

„Mamy nadzieję i wierzymy, że uczciwe opowiadanie historii honoruje doświadczenia wielu, wielu młodych dorosłych i ich rodziców, którzy zetknęli się z tymi problemami” – powiedział Neflix przed rozpoczęciem drugiego sezonu. Miejmy nadzieję, że będzie to otwarcie omawiać takie problemy.

Przed pierwszym nowym odcinkiem Netflix pokazuje klip, w którym aktorzy ostrzegają przed materiałem z serialu – napaścią seksualną, nadużywaniem substancji i samobójstwem. „Jeśli sam zmagasz się z tymi problemami, program może nie być dla ciebie odpowiedni lub powinieneś go obejrzeć z zaufaną osobą dorosłą”. Twórcy opublikowali przewodnik dyskusyjny oraz adresy kontaktowe na stronie „13reasonswhy.info”. Przed każdym odcinkiem wskazuje się, że poniższe zdjęcia są szokujące i brutalne, po każdym odcinku znajduje się odniesienie do strony wsparcia.

Uwaga: Jeśli dużo myślisz o własnej śmierci lub martwisz się o kogoś innego, natychmiast i anonimowo znajdziesz tu pomoc.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply