„Stworzono większy wybór” Google chce się bronić przed grzywną w wysokości miliardów UE

„Stworzono większy wybór” Google chce się bronić przed grzywną w wysokości miliardów UE

Komisja Europejska nałożyła na Google nową rekordową grzywnę za nielegalne praktyki w dystrybucji systemu operacyjnego Android. Teraz grupa ogłasza opór.

Wiadomości dnia

Szczyt pandemiczny 10 sierpnia Te zasady koronacyjne wymagały Spahna - presja na nieszczepionych ludzi rośnie. jeszcze

Świt Merkel. jeszcze

Prokuratura federalna prowadzi śledztwo w sprawie poszukiwanych za zbrodnie wojenne - Syryjczyków aresztowanych w Berlinie. jeszcze

Afera sprinterki Timanowskiej zmienia drogę ucieczki – najpierw Wiedeń, potem Warszawa. jeszcze

UE nałożyła rekordową grzywnę na firmę internetową Google za „nielegalne praktyki” w dystrybucji jej mobilnego systemu operacyjnego Android. Europejski organ nadzoru konkurencji nałożył w środę na amerykańską grupę grzywnę w wysokości 4,34 mld euro. Google „od 2011 roku nakłada nielegalne ograniczenia na producentów urządzeń z Androidem i operatorów sieci komórkowych” – zadeklarowała Komisja Europejska. Celem było utrwalenie „dominującej pozycji” w wyszukiwarkach internetowych.

Google jest teraz wzywane do zakończenia nadużyć „w końcu w ciągu 90 dni”, powiedział organ nadzoru konkurencji UE. W przeciwnym razie, oprócz grzywny, istniało ryzyko „kar w wysokości do pięciu procent średniego światowego obrotu dziennego” ze strony firmy macierzystej Google, Alphabet.

Cyfrowy

Grupa z USA chce zakwestionować tę decyzję. „Będziemy odwołać się od decyzji komisji” – powiedział rzecznik Google. Firma broniła również swojego modelu biznesowego na Twitterze: „Android stworzył więcej możliwości wyboru dla wszystkich, a nie mniej”, mówi konto Google Europe.

Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager zwróciła uwagę, że połowa światowego ruchu internetowego przechodzi obecnie przez urządzenia mobilne. Google wykorzystał Androida do „konsolidacji dominującej pozycji swojej wyszukiwarki”. Pozbawiło to konkurentów możliwości „bycia innowacyjnym i konkurencyjnym”. Szkodzi to również europejskim konsumentom i jest niezgodne z przepisami antymonopolowymi UE.

Android jest używany jako system operacyjny w telefonach komórkowych i urządzeniach mobilnych, takich jak tablety. Według straży rynku Gartnera, udział Androida w rynku smartfonów wyniósł w zeszłym roku 85,9 procent. System operacyjny Apple iOS wyniósł 14 proc.

Google udostępnia bezpłatnie producentów urządzeń z Androidem. Producenci urządzeń mobilnych, którzy chcą korzystać z aplikacji i usług Google, muszą zawrzeć z Google umowę, która zdaniem Komisji nakłada na nich szereg niedopuszczalnych ograniczeń.

Statista-Grafik: Rynek mobilnych systemów operacyjnych zdominowany jest przez dwie nazwy – Google i Apple. (Źródło: Statista / t-online)

W szczególności Komisja zarzuca Google, że wymaga od producentów preinstalacji wyszukiwarki Google i jej przeglądarki Chrome na ich urządzeniach jako warunku licencjonowania sklepu z aplikacjami Google Play. Ponadto grupa dokonywała płatności niektórym dużym producentom i operatorom sieci komórkowych, jeśli tylko preinstalowali aplikację do wyszukiwania w Google na swoich urządzeniach.

I wreszcie, Google uniemożliwił producentom, którzy chcieli preinstalować aplikacje amerykańskiej grupy na swoich urządzeniach, sprzedaż „nawet jednego inteligentnego urządzenia mobilnego obsługiwanego przez alternatywną wersję Androida, która nie została zatwierdzona przez Google”.

Nigdy więcej nie przegap nowych cyfrowych wiadomości: śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Grzywna na Androida to najwyższa kara UE w postępowaniu o nadużycie pozycji dominującej. Poprzednia rekordowa grzywna w wysokości 2,42 mld euro w tej dziedzinie została również nałożona na Google. W czerwcu 2017 r. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​Google stawiał konkurentów w niekorzystnej sytuacji podczas wyszukiwania ofert zakupów online. Grupa amerykańska zakwestionowała tę decyzję przed sądami UE.

Tags
Author
Karolina Kanas

Leave a Reply